Nøgleauktion om 5G-netværk bliver forsinket med et halvt år

Energiminister Lars Christian Lilleholt udskyder auktionerne om de danske 5G frekvenser til næste år – i modsætning til regeringens egen 5G-handlingsplan.

Artikel top billede

Det første spadestik til, hvad der skulle blive Danmarks kommende 5G-netværk blev med et udskudt, dengang Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) udskød de planlagte auktioner om de kommende 5G-frekvenser.

Dagen før de planlagte auktioner i september, hvor landets teleselskaber skulle byde på de ledige 700, 900 og 2.300 MHz bånd, blev auktionerne aflyst på ubestemt tid.

Ifølge regeringens handlingsplan for 5G-mobilnettet, en plan som er udarbejdet i samspil med telebranchen, går udskydelsen stik imod de ambitioner der lægges for dagen. Det skriver Finans.

Nu bliver auktionerne forhalede til februar 2019, fremgår det af planen.

Se også: Her er klodens første 5G-telefon: Vi har taget et smugkig

I modsætning til 5G-handlingsplan

Af handlingsplanen fremgår det samtidigt, at frekvenserne skal udbydes rettidigt og at forudsigelighed og gennemsigtighed i processen er afgørende for de investeringer som den danske telebranche skal foretage.

Med et halvt års udskydelse til 5G-frekvensernes udlodning, skaber det undren i telebranchen. En undren som skærpes af, at Lars Christian Lilleholt ikke har givet nogen begrundelse til udsættelsen.

”Med den ene hånd udskyder Energiministeriet frekvensauktionen, og med den anden hånd understreger de i handlingsplanen, at forsinkelser er et problem. Det virker selvmodsigende. Men det største problem er, at det skaber enorm usikkerhed og en masse spekulationer om årsagen,” siger Jakob Willer, direktør for Teleindustrien.

Den kommende 5G-auktion i februar bliver et spil om, hvilke teleselskaber får lov til at bygge den 5G-infrastruktur.

5G er en nøgleteknologi der med op til 100 gange højere overførselshastigheder, 20 gange lavere responstid og markant større kapacitet vil muliggøre helt nye tjenester omkring det kommende mobilnetværk.

Læs også: Hvad vil 5G-netværk betyde for forbrugerne? Ingen ved det, for der mangler fortsat gode use-cases

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S