Nøgleauktion om 5G-netværk bliver forsinket med et halvt år

Energiminister Lars Christian Lilleholt udskyder auktionerne om de danske 5G frekvenser til næste år – i modsætning til regeringens egen 5G-handlingsplan.

Artikel top billede

Det første spadestik til, hvad der skulle blive Danmarks kommende 5G-netværk blev med et udskudt, dengang Energi-, forsynings- og klimaminister Lars Christian Lilleholt (V) udskød de planlagte auktioner om de kommende 5G-frekvenser.

Dagen før de planlagte auktioner i september, hvor landets teleselskaber skulle byde på de ledige 700, 900 og 2.300 MHz bånd, blev auktionerne aflyst på ubestemt tid.

Ifølge regeringens handlingsplan for 5G-mobilnettet, en plan som er udarbejdet i samspil med telebranchen, går udskydelsen stik imod de ambitioner der lægges for dagen. Det skriver Finans.

Nu bliver auktionerne forhalede til februar 2019, fremgår det af planen.

Se også: Her er klodens første 5G-telefon: Vi har taget et smugkig

I modsætning til 5G-handlingsplan

Af handlingsplanen fremgår det samtidigt, at frekvenserne skal udbydes rettidigt og at forudsigelighed og gennemsigtighed i processen er afgørende for de investeringer som den danske telebranche skal foretage.

Med et halvt års udskydelse til 5G-frekvensernes udlodning, skaber det undren i telebranchen. En undren som skærpes af, at Lars Christian Lilleholt ikke har givet nogen begrundelse til udsættelsen.

”Med den ene hånd udskyder Energiministeriet frekvensauktionen, og med den anden hånd understreger de i handlingsplanen, at forsinkelser er et problem. Det virker selvmodsigende. Men det største problem er, at det skaber enorm usikkerhed og en masse spekulationer om årsagen,” siger Jakob Willer, direktør for Teleindustrien.

Den kommende 5G-auktion i februar bliver et spil om, hvilke teleselskaber får lov til at bygge den 5G-infrastruktur.

5G er en nøgleteknologi der med op til 100 gange højere overførselshastigheder, 20 gange lavere responstid og markant større kapacitet vil muliggøre helt nye tjenester omkring det kommende mobilnetværk.

Læs også: Hvad vil 5G-netværk betyde for forbrugerne? Ingen ved det, for der mangler fortsat gode use-cases

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job