LG vil revolutionere fjernsynet: I 2019 vil tv’et kunne foldes som et rullegardin

Næste år vil stuealteret kunne gemme sig selv, når der ikke er behov for det.

Artikel top billede

LG vil rulle fjernsynet sammen, når det ikke er i brug. Her er selskabets første prototype på et rullende 65 tommers OLED-fjernsyn.

LG vil gøre op med trenden med at fjernsynet skal fylde mere og mere på stuevæggen.

Fra og med næste år, vil LG masseproducere fjernsyn der kan rulles sammen på samme vis som et rullegardin. Det skriver Bloomberg.

LG’s revolutionære fjernsyn vil bygge på OLED-teknologi, som muliggør, at det smalle display kan rulle sig sammen i en boks under tv’et. En særlig mekanisme sikrer, at fjernsynet kan skydes sig selv op fra sin boks ved et tryk med fjernbetjeningen.

En fungerende prototype på et 65 tommers tv er allerede blevet fremvist på selskabets research-afdeling i sydkoreanske Seoul.

Det særlige tv vil give LG en fordel i et marked, hvor selskabet døjer med hårdere konkurrence fra kinesiske konkurrenter og en faldende pristrend.

Se også: OnePlus præsenterer nyt produkt: Vil nu sælge fjernsyn

I skrivende stund udgør OLED-fjernsyn bare 1,1 procent af markedet, mens analyseinstituttet Statista vurderer at markedet for OLED-tv vil vokse med 70 procent i det kommende år.

En anden trend indenfor fjernsyn i de kommende år bliver 8K, hvor stadigt flere producenter vil satse på hyperskarpe fjernsyn til forbrugerne.

Læs også: Nu kommer 8K-TV bølgen – men hvad med pris og anvendelighed?

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S