LG vil revolutionere fjernsynet: I 2019 vil tv’et kunne foldes som et rullegardin

Næste år vil stuealteret kunne gemme sig selv, når der ikke er behov for det.

Artikel top billede

LG vil rulle fjernsynet sammen, når det ikke er i brug. Her er selskabets første prototype på et rullende 65 tommers OLED-fjernsyn.

LG vil gøre op med trenden med at fjernsynet skal fylde mere og mere på stuevæggen.

Fra og med næste år, vil LG masseproducere fjernsyn der kan rulles sammen på samme vis som et rullegardin. Det skriver Bloomberg.

LG’s revolutionære fjernsyn vil bygge på OLED-teknologi, som muliggør, at det smalle display kan rulle sig sammen i en boks under tv’et. En særlig mekanisme sikrer, at fjernsynet kan skydes sig selv op fra sin boks ved et tryk med fjernbetjeningen.

En fungerende prototype på et 65 tommers tv er allerede blevet fremvist på selskabets research-afdeling i sydkoreanske Seoul.

Det særlige tv vil give LG en fordel i et marked, hvor selskabet døjer med hårdere konkurrence fra kinesiske konkurrenter og en faldende pristrend.

Se også: OnePlus præsenterer nyt produkt: Vil nu sælge fjernsyn

I skrivende stund udgør OLED-fjernsyn bare 1,1 procent af markedet, mens analyseinstituttet Statista vurderer at markedet for OLED-tv vil vokse med 70 procent i det kommende år.

En anden trend indenfor fjernsyn i de kommende år bliver 8K, hvor stadigt flere producenter vil satse på hyperskarpe fjernsyn til forbrugerne.

Læs også: Nu kommer 8K-TV bølgen – men hvad med pris og anvendelighed?

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune