LG vil revolutionere fjernsynet: I 2019 vil tv’et kunne foldes som et rullegardin

Næste år vil stuealteret kunne gemme sig selv, når der ikke er behov for det.

Artikel top billede

LG vil rulle fjernsynet sammen, når det ikke er i brug. Her er selskabets første prototype på et rullende 65 tommers OLED-fjernsyn.

LG vil gøre op med trenden med at fjernsynet skal fylde mere og mere på stuevæggen.

Fra og med næste år, vil LG masseproducere fjernsyn der kan rulles sammen på samme vis som et rullegardin. Det skriver Bloomberg.

LG’s revolutionære fjernsyn vil bygge på OLED-teknologi, som muliggør, at det smalle display kan rulle sig sammen i en boks under tv’et. En særlig mekanisme sikrer, at fjernsynet kan skydes sig selv op fra sin boks ved et tryk med fjernbetjeningen.

En fungerende prototype på et 65 tommers tv er allerede blevet fremvist på selskabets research-afdeling i sydkoreanske Seoul.

Det særlige tv vil give LG en fordel i et marked, hvor selskabet døjer med hårdere konkurrence fra kinesiske konkurrenter og en faldende pristrend.

Se også: OnePlus præsenterer nyt produkt: Vil nu sælge fjernsyn

I skrivende stund udgør OLED-fjernsyn bare 1,1 procent af markedet, mens analyseinstituttet Statista vurderer at markedet for OLED-tv vil vokse med 70 procent i det kommende år.

En anden trend indenfor fjernsyn i de kommende år bliver 8K, hvor stadigt flere producenter vil satse på hyperskarpe fjernsyn til forbrugerne.

Læs også: Nu kommer 8K-TV bølgen – men hvad med pris og anvendelighed?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    AL Sydbank

    AI Engineer

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S