OnePlus præsenterer nyt produkt: Vil nu sælge fjernsyn

Den kinesiske mobilproducent Oneplus udvider nu for første gang produktporteføljen med andet end mobiltelefoner. Selskabet vil nemlig til at sælge fjernsyn.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Kinesiske OnePlus er ikke længere kun en mobilproducent. Selskabet skriver nemlig i en pressemeddelelse, at man nu også vil begynde at sælge fjernsyn.

"Vores erfaring giver os en fordel i det nye segment, og vi glæder os til at udforske mulighederne for den helt forbundne brugeroplevelse, der kan forbedre folks hverdag," lyder det fra Oneplus' direktør, Pete Lau.

Selskabet har udmærket sig ved at sælge en af de billigste telefoner på markedet sammenlignet med konkurrenterne.

Læs også: Smugkig: Her er den nye OnePlus 6 – endnu en lovende, prisstærk mobilstjerne fra Kina

OnePlus fortæller ikke noget om prisen for det kommende fjernsyn, men hvis det nye produkt følger mobilprodukterne, kan brugerne måske se frem til billigere fjernsyns..

Selskabets debuttelefon, Oneplus One, kostede nemlig under halvdelen af hvad konkurrenterne fra Samsung, HTC, Sony og LG solgte deres toptelefoner for.

Læs også: Årets mest hypede Androidtelefon kan nu købes - men kun i én time

Gode salgstal for smartphones

Selskabet har ellers ikke haft problemer på smartphone-markedet.

Den nyeste mobilmodel solgte nemlig en million enheder på bare 22 dage. Det er tre gange hurtigere end den forrige model.

Det er dog stadig ikke salgstal, der kan sammenligne sig med konkurrenterne hos Apple og Samsung.

Læs også: Mobilproducenten OnePlus sælger smartphones tre gange hurtigere end sidste år

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job