Danske Tradeshift foretager nyt stort europæisk opkøb: "Der en spændt feststemning i luften. Nu skal vi tilbage og fejre det med hele teamet"

Interview: Den danske it-succes Tradeshift har købt det belgiske selskab Babelway. Det betegnes som et vigtigt strategisk opkøb, der skal sikre, at Tradeshift frem mod en kommende børsnotering har kontrol med integrationsteknologien på sin platform. "Nu har vi fået taget den risiko af bordet," lyder det fra selskabets medstifter Mikkel Hippe Brun.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor køber Tradeshift den belgiske virksomhed Babelway
  • Informationer om aftalen og Babelway
  • Sådan skal opkøbet ses i forhold til den kommende børsnotering
  • Sådan skal Babelway integrees ind i Tradehifts platform
1.316
6:45 min
Det er ikke mange måneder siden, at Tradeshift landede en af de helt store kapitalindsprøjtninger, da en række kapitalfonde skød godt 1,6 milliarder kroner ind i det danskstiftede selskab.

Nu har ledelsen i Tradeshift placeret en del af de mange penge i det belgiske selskab Babelway, der leverer en cloudbaseret integrationsløsning, som Tradeshift allerede i dag anvender.

"Blækket er ikke tørt endnu, og der er en spændt feststemning i luften. Nu skal vi tilbage og fejre det med hele teamet," siger Mikkel Hippe Brun, medstifter af Tradeshift, til Computerworld fra et advokatkontor i Belgien, hvor han venter på, at et tocifret millionbeløb i euro bliver overført til ejerne af Babelway.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics