Danske Tradeshift foretager nyt stort europæisk opkøb: "Der en spændt feststemning i luften. Nu skal vi tilbage og fejre det med hele teamet"

Interview: Den danske it-succes Tradeshift har købt det belgiske selskab Babelway. Det betegnes som et vigtigt strategisk opkøb, der skal sikre, at Tradeshift frem mod en kommende børsnotering har kontrol med integrationsteknologien på sin platform. "Nu har vi fået taget den risiko af bordet," lyder det fra selskabets medstifter Mikkel Hippe Brun.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor køber Tradeshift den belgiske virksomhed Babelway
  • Informationer om aftalen og Babelway
  • Sådan skal opkøbet ses i forhold til den kommende børsnotering
  • Sådan skal Babelway integrees ind i Tradehifts platform
1.316
6:45 min
Det er ikke mange måneder siden, at Tradeshift landede en af de helt store kapitalindsprøjtninger, da en række kapitalfonde skød godt 1,6 milliarder kroner ind i det danskstiftede selskab.

Nu har ledelsen i Tradeshift placeret en del af de mange penge i det belgiske selskab Babelway, der leverer en cloudbaseret integrationsløsning, som Tradeshift allerede i dag anvender.

"Blækket er ikke tørt endnu, og der er en spændt feststemning i luften. Nu skal vi tilbage og fejre det med hele teamet," siger Mikkel Hippe Brun, medstifter af Tradeshift, til Computerworld fra et advokatkontor i Belgien, hvor han venter på, at et tocifret millionbeløb i euro bliver overført til ejerne af Babelway.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S