Enorme forventninger til 5G: Over halvdelen af alle virksomheder har plan klar

Der er kæmpe forventninger til 5G-teknologi, og ifølge en ny analyse har 66 procent af alle virksomheder planer om at hoppe om bord i den højhastighedsnetværk frem mod 2020.

Artikel top billede

Vi nærmer os hastigt en verden, hvor vi kan se frem til endnu højere internethastigheder som følge af udbredelsen af det lynhurtige 5G-teknologi mobilnetværk.

Selvom der stadig er lidt vej endnu, har mange virksomheder allerede brugt krudt på at gøre sig klar til teknologiens affyring.

Hele 66 procent af virksomheder har planer om 5G i deres strategi frem mod 2020.

Det viser en ny undersøgelse fra Gartner, der har spurgt ind til virksomhedernes planer med teknologien.

Læs også: Læs også: Hvad vil 5G-netværk betyde for forbrugerne? Ingen ved det, for der mangler fortsat gode use-cases

Virksomhederne peger på, at teknologien især forventes at kunne brage igennem i forhold til IoT- og video-området.

Men hvis 5G for alvor skal kunne udfolde sit fulde potentiale, er der stadig udfordringer. Garter pointerer således, at der er behov for endnu større investeringer i udbygninger af det nye netværk, så det kan håndtere de forskellige brugsscenarier og krav, som teknologien i fremtiden måske skal understøtte.

Det kræver at store private spillere får sat gang i arbejdet med den omfattende infrastruktur.

"På kort og mellemlang sigt vil organisationer, der ønsker at udnytte 5G i forhold til områder som IoT-kommunikation, video, kontrol og automatisering, begrænset trådløs adgang og krævende edge analytics, ikke fuldt ud kunne fæste lid til en offentlige 5G-infrastruktur," lyder det fra Sylvian Fabre, senior research direktør hos Gartner.

Se også: Her er klodens første 5G-telefon: Vi har taget et smugkig

De mest populære use cases for 5G

Det er navnlig IoT-kommunikation, virksomhederne peget på, når de skal vælge de mest interessante områder i forhold til 5G. Over halvdelen af virksomhederne i Gartners undersøgelse mener, at det netop er dette område, som 5G-teknologien især kommer til at blive anvendt til.

På en andenplads over, hvad virksomhederne mener, at teknologien kommer til at understøtte, finder vi video-området. Her peges på områder som krævende videoanalyser og samarbejdsløsninger, herunder udbredelsen af 4K og 8K HD.

Herhjemme er sidste bånd ved at blive lagt på 5G-specifikationerne, og en konkret slagplan blev tidligere på året fremlagt af TDC.

Fra og med 2020 vil de første kommercielle løsninger være på plads, lød det den gang.

Der er dog fortsat bump på vejen for den unge teknologi. Udover de store spion-bekymringer og -beskyldninger mod Huawei, som TDC arbejder sammen med om at udbygge netværket til 5G, er en nøgleauktion om 5G-netværket også lige blevet udskudt til næste år.

Det kan du læse mere om her: Nøgleauktion om 5G-netværk bliver forsinket med et halvt år

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks