Enorme forventninger til 5G: Over halvdelen af alle virksomheder har plan klar

Der er kæmpe forventninger til 5G-teknologi, og ifølge en ny analyse har 66 procent af alle virksomheder planer om at hoppe om bord i den højhastighedsnetværk frem mod 2020.

Artikel top billede

Vi nærmer os hastigt en verden, hvor vi kan se frem til endnu højere internethastigheder som følge af udbredelsen af det lynhurtige 5G-teknologi mobilnetværk.

Selvom der stadig er lidt vej endnu, har mange virksomheder allerede brugt krudt på at gøre sig klar til teknologiens affyring.

Hele 66 procent af virksomheder har planer om 5G i deres strategi frem mod 2020.

Det viser en ny undersøgelse fra Gartner, der har spurgt ind til virksomhedernes planer med teknologien.

Læs også: Læs også: Hvad vil 5G-netværk betyde for forbrugerne? Ingen ved det, for der mangler fortsat gode use-cases

Virksomhederne peger på, at teknologien især forventes at kunne brage igennem i forhold til IoT- og video-området.

Men hvis 5G for alvor skal kunne udfolde sit fulde potentiale, er der stadig udfordringer. Garter pointerer således, at der er behov for endnu større investeringer i udbygninger af det nye netværk, så det kan håndtere de forskellige brugsscenarier og krav, som teknologien i fremtiden måske skal understøtte.

Det kræver at store private spillere får sat gang i arbejdet med den omfattende infrastruktur.

"På kort og mellemlang sigt vil organisationer, der ønsker at udnytte 5G i forhold til områder som IoT-kommunikation, video, kontrol og automatisering, begrænset trådløs adgang og krævende edge analytics, ikke fuldt ud kunne fæste lid til en offentlige 5G-infrastruktur," lyder det fra Sylvian Fabre, senior research direktør hos Gartner.

Se også: Her er klodens første 5G-telefon: Vi har taget et smugkig

De mest populære use cases for 5G

Det er navnlig IoT-kommunikation, virksomhederne peget på, når de skal vælge de mest interessante områder i forhold til 5G. Over halvdelen af virksomhederne i Gartners undersøgelse mener, at det netop er dette område, som 5G-teknologien især kommer til at blive anvendt til.

På en andenplads over, hvad virksomhederne mener, at teknologien kommer til at understøtte, finder vi video-området. Her peges på områder som krævende videoanalyser og samarbejdsløsninger, herunder udbredelsen af 4K og 8K HD.

Herhjemme er sidste bånd ved at blive lagt på 5G-specifikationerne, og en konkret slagplan blev tidligere på året fremlagt af TDC.

Fra og med 2020 vil de første kommercielle løsninger være på plads, lød det den gang.

Der er dog fortsat bump på vejen for den unge teknologi. Udover de store spion-bekymringer og -beskyldninger mod Huawei, som TDC arbejder sammen med om at udbygge netværket til 5G, er en nøgleauktion om 5G-netværket også lige blevet udskudt til næste år.

Det kan du læse mere om her: Nøgleauktion om 5G-netværk bliver forsinket med et halvt år

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S