Region H og Region Sjælland har købt konsulenter for kvart milliard til Sundhedsplatformen: Disse it-firmaer har fået den største bid af kagen

Region Sjælland og Region Hovedstaden har købt konsulentydelser for en kvart milliard kroner til arbejdet med Sundhedsplatformen. Accenture, 7N og NNIT har scoret den største del af kagen.

Artikel top billede

(Foto: CopyrightTomas BertelsenGammel Kongevej 33ADK-1610 København VDenmarkmob. +45 4041 0560mail@tomasbertelsen.dk)

Region Hovedstaden og Region Sjælland har købt eksterne konsulenter for en kvart milliard kroner til arbejdet med at implementere Sundhedsplatformen, skriver ITWatch.

Accenture har fået den største del af kagen, idet regionerne har købt konsulentydelser hos selskabet for 48 millioner kroner, mens 7N har landet ordrer for 42 millioner kroner.

NNIT, der har leveret systemet sammen med amerikanske Epic, har landet konsulentordrer i de to regioner for 36,3 millioner kroner, mens Capgemini har landet ordrer for 20,5 millioner kroner.

Sundhedsplatformen har været stærkt kritiseret af store dele af personalet i begge regionerne, der har investeret meget store beløb i det nye system.

Også Styrelsen for Patientsikkerhed og andre har været ude med riven af systemet.

Læs også:

Sundhedsminister sætter pris på udskiftning af Sundhedsplatformen: Vil koste næsten tre milliarder

Region Sjælland pumper millioner ind i det udskældte Sundhedsplatformen: Vi 'sætter alle sejl'

Region Hovedstaden melder om millionbesparelser på Sundhedsplatformen - men regnestykket mangler afgørende udgifter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

    Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job