Artikel top billede

Presset Hostnordic gennemfører juleindkøb af cloud-virksomhed: "Vi ser en væsentlig stigende efterspørgsel;" lyder det fra direktøren

Den danske hosting- og cloudvirksomhed Hostnordic har netop annonceret opkøb af en cloud-virksomhed. Med købet ønsker Hostnordic, der i de seneste år har været presset på omsætningen, at styrke sin position i cloud-markedet, lyder det fra selskabets direktør, Morten Klank.

Premium Kun for abonnenter
Den mindre danske hosting- og cloudleverandør Hostnordic har få dage inden danskerne sætter julemusik på og valfarter afsted mod juleand og flæskesteg, taget forskud på højtiden med en lille julegave til sig selv.

Virksomheden har netop købt

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil fyre tusindvis af ansatte globalt: Nu reagerer Microsofts danske organisation med 800 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Staten binder sig med ny aftale til Microsoft i usædvanlig lang tid - og det er der en særlig årsag til

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Pengene vælter ud af den danske Dynamics-kæmpe Cepheo i selskabets andet leveår - men forretningen buldrer frem

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Du skal opdatere hurtigst muligt: Alvorlig sårbarhed opdaget i Citrix-software

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske pensionsselskaber står til historisk milliard-tab, hvis salg af TDC går igennem: Så meget vil de sælge deres ejer-andel for