Uber taber ankesag: Chauffører har krav på minimumsløn og betalt ferie

Engelske Uber-chauffører kan se frem til at blive klassificeret som medarbejdere, efter kørselstjenesten har tabt en britisk ankesag. Uber oplyser, at den agter at anke sagen til den britiske højesteret.

Artikel top billede

Er Uber-chauffører at betragte som selskabets medarbejdere eller selvstændige?

Det er sagens kerne i en britisk ankesag, som Uber netop har tabt.

Afgørelsen betyder, at Uber-chauffører skal klassificeres som medarbejdere og blandt andet have minimumsløn og betalt ferie i Storbritannien.

Det skriver The Guardian.

Læs også: Først vandt Uber appelsag i London: Nu vil tjenesten tilbage til Danmark

Appellerer omgående dommen

Uber er langt fra enige i dommen og meddeler, at den vil anke sagen til den britiske højesteret, der er den sidste appelinstans.

"Denne beslutning var ikke enstemmig og afspejler ikke årsagerne til, at langt de fleste chauffører vælger at bruge Uber-appen. Vi har fået tilladelse til at appellere til højesteret og vil gøre det," lyder det fra en Uber-talsperson til The Guardian.

Sagen begyndte da to Uber-chauffører på vegne af en gruppe på i alt 19 trak Uber i retten med argumentet om, at de var ansat af virksomheden - ikke selvstændige - og dermed havde krav på en række rettigheder.

Afgørelsen gælder ikke for medarbejdere uden for Storbritannien, men vil ifølge The Guardian blive fulgt tæt rundt om i verden, hvor Uber er til stede.

Læs også: Højesteret på vej med Uber-dom: Kan ende med en millionregning til Uber

Uber kom til Danmark i 2014, og tjenesten forlod landet igen 18. april 2017 som følge af kravene til den kommende taxilov, som, tjenesten mente, ville gøre det umuligt for Uber at operere i landet.

Det nye taxilovgivning omfattede blandt andet krav om fysiske taxametre i bilerne, videoovervågning og sædefølere.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo