Atea skal levere Microsoft-licenser for tre-cifrede millionbeløb til danske regioner

Atea skal levere Microsoft-licenser til to danske regioner for tre-cifrede millionbeløb.

Artikel top billede

Atea skal levere software-ydelser til Region Sjælland for 120 millioner kroner og til Region Syddanmark for 125 millioner kroner.

Sådan lyder det fra selskabet i denne meddelelse, hvor topchef Steinar Sønsterby meddeler, at det glæder selskabet at lande disse software-ordrer.

Konkret bunder ordrerne i, at Atea har vundet miniudbud i Region Sjælland og Region Syddanmark på en eksisterende SKI-rammekontrakt med flere leverandører, nemlig SKI 02.06 for Microsoft-licenser.

Der er tale om forlængelser af nuværende aftaler, i det Atea også i dag leverer Microsoft-licenserne til de to regioner.

Den nuværende kontrakt udløber i slutningen af marts.

Ramme-kontrakten betyder, at Atea bliver hovedleverandør af Microsoft-licenser til regionerne.

Det betyder, at Atea i al væsentlighed vil viderefakturere på vegne af Microsoft med en marginal fortjeneste, lyder det fra købernes side.

Begge ordrer strækker sig over tre år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job