Atea skal levere Microsoft-licenser for tre-cifrede millionbeløb til danske regioner

Atea skal levere Microsoft-licenser til to danske regioner for tre-cifrede millionbeløb.

Artikel top billede

Atea skal levere software-ydelser til Region Sjælland for 120 millioner kroner og til Region Syddanmark for 125 millioner kroner.

Sådan lyder det fra selskabet i denne meddelelse, hvor topchef Steinar Sønsterby meddeler, at det glæder selskabet at lande disse software-ordrer.

Konkret bunder ordrerne i, at Atea har vundet miniudbud i Region Sjælland og Region Syddanmark på en eksisterende SKI-rammekontrakt med flere leverandører, nemlig SKI 02.06 for Microsoft-licenser.

Der er tale om forlængelser af nuværende aftaler, i det Atea også i dag leverer Microsoft-licenserne til de to regioner.

Den nuværende kontrakt udløber i slutningen af marts.

Ramme-kontrakten betyder, at Atea bliver hovedleverandør af Microsoft-licenser til regionerne.

Det betyder, at Atea i al væsentlighed vil viderefakturere på vegne af Microsoft med en marginal fortjeneste, lyder det fra købernes side.

Begge ordrer strækker sig over tre år.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S