Digitaliseringsstyrelsen afblæser pludselig kæmpeudbud om Digital Post på grund af fejl

Digitaliseringsstyrelsen afblæser pludselig kæmpeudbuddet om levering af Digital Post-løsning. Hele udbuddet skal nu gå om. Det betyder, at e-Boks og Netcompany, der har været prækvalificeret siden foråret, nu skal byde igen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Digitaliseringsstyrelsen afblæser pludselig det store udbud om en ny Digital Post-løsning.

Det sker, fordi styrelsen har konstateret unøjagtigheder eller forbehold, der har rejst tvivl om indholdet og de modtagne tilbuds konditionsmæssighed,” meddeler styrelsen nu.

Vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, Adam Lebech, siger til Computerworld, at annulleringen skyldes fejl i det tilbuds-materiale, som Digitaliseringsstyrelsen har fået ind fra de to leverandører, der har budt på opgaven.

Styrelsen prækvalificerede i foråret IBM, e-Boks og Netcompany til opgaven, der har en værdi på 235 millioner kroner og en løbetid på hele 60 måneder.

IBM har siden trukket sig fra udbuddet, hvilket altså betyder, at e-Boks og Netcompany har budt på opgaven.

"Der er tale om meget små fejl i forbindelse med tidsplan og lignende, som er på grænsen til slåfejl, og som jeg nok hellere vil betegne som unøjagtigheder," siger Adam Lebech til Computerworld.

Ifølge ham er der tale om lidt forskellige typer af fejl i de to tilbud, som imidlertid kan føre til det, som han kalder for 'høj konditionsmæssig risiko.'

"Og det får os altså til at annullere nu. Det er meget ærgerligt, men det er vi nødt til at gøre, da der er praksis for, at den slags unøjagtigheder vil føre til, at vi ville skulle annullere på et senere tidspunkt. Og derfor vælger vi at gøre det nu," siger han.

Vicedirektøren vil ikke komme nærmere ind på, hvori konkret de pågældende fejl består.

"Der er tale om små unøjagtigheder i materialet, men jeg vil ikke komme ind på de konkrete ting af hensyn til udbudsmaterialet, for det er utroligt vigtigt, at konkurrencen er lige," siger han.

Adam Lebech ærgrer sig, for Digitaliseringsstyrelsen har ifølge ham fået to gode tilbud fra henholdsvis e-Boks og Netcompany.

"Begge er af meget høj kvalitet, så det er superærgerligt," siger vicedirektøren.

Den nuværende løsning leveres af e-Boks, der har haft opgaven siden 2009.

Skal sendes i udbud igen

Styrelsen vil nu sende den store opgave i genudbud.

“Herved kan tilbudsgiverne på lige vilkår fremsende nye tilbud, der lever op til udbudsbetingelserne,” lyder det fra styrelsen.

Det nye udbud kommer til at tage mindst tre måneder. Den nye Digital Post-løsning skal være klar i 2021.

Der er tale om en af de helt centrale løsninger i kommunikationen mellem det offentlige Danmark og borgerne.

Den nuværende digitale post-løsning omfatter for tiden 4,5 millioner danskere, 750.000 virksomheder og 500 myndigheder.

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S