Statens It-råd har i fire år forgæves efterlyst budget og tidsplan fra problemfyldt og milliard-dyrt offentligt it-projekt

Prisen på it-projektet har rundet en milliard og løsningen virker først fra 2020. Alligevel har Statens It-råd i fire år måtte kigge forgæves efter både tidsplan og budget.

Artikel top billede

Skatteminister Karsten Lauritzen har senest udsat de nye ejendomsvurderinger til juli 2020.

De fleste vil nok indrømme, at det er svært at komme succesfuldt i mål med et it-projekt uden et budget eller en rimelig tidsplan.

Alligevel mangler Statens It-råd, som følger alle større it-projekter, begge dele fra det problemfyldte nye system til ejendomsvurderinger.

Det skriver Politiken, som fremhæver at kravet om at indsende en business case med budget og tidsplan kommer fra Finansministeriet i et forsøg på at fange offentlige it-projekter før de eventuelt kører af sporet.

Rådet klassificerede, ifølge Politiken, allerede i 2015 det dyre og omfattende system som et såkaldt højrisikoprojekt. Alligevel har Skatteministeriet, ifølge Politiken, ikke fremsendt de nødvendige oplysninger, som lader Statens it-råd kigge nærmere på projektet.

Ifølge Politikens oplysninger har Skatteministeriet for nyligt oplyst, at ”de væsentligste dele af et solidt vurderingssystem er bygget”. Men samtidig gør ministeriet det klart, at systemet ikke kan bestå væsentlige tests, herunder at oplyse hvordan den enkelte ejendomsvurdering er skruet sammen.

Samlet set forventes prisen for det nye ejendomsvurderingssystem at runde en milliard kroner. Og de første juridisk bindende vurderinger at nå boligejerne i juli 2020.

Læs også: Prisen på forsinket it-system bag ejendomsvurderinger runder en milliard kroner

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job