Ny rapport: Danskernes e-handel runder 140 milliarder kroner i 2018 - få hele rapporten her

E-handelen tager endnu et hop og sætter ny milliardrekord. Men en stor del af af danskernes varekøb sker stadig offline.

Artikel top billede

Kilde: Dansk Erhvervs beregninger pba. Danmarks Statistik, Skatteministeriet, Nets, Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen samt Dansk Erhvervs befolkningsundersøgelser. (Foto: Lars Jacobsen)

De overfyldte pakkebutikker efter black friday og op til jul har allerede antydet det. Men nu skulle den være god nok: Den danske e-handel sætter, ifølge en ny prognose fra Danske Erhverv, en ny rekord i 2018.

Læs mere: Du kan download Dansk Erhvervs rapport her (pdf-link).

Ifølge prognosen vil danskerne e-handle varer og services for mindst 140 mia. kroner i 2018 - en stigning på 9 procent sammenlignet med 2017.

Den gode nyhed for overbelastede pakkebude er, at serviceydelser udgør knapt 2/3 af omsætningen mens resten var fysiske varer.

”Danskerne bruger stadigt flere penge online, og det ser ikke ud til at have toppet endnu. Mængden af varer der sælges online, sammenlignet med i fysiske butikker, varierer fortsat en del alt efter varetype, så der er stadig et vist potentiale. Det skal man selvfølgelig forholde sig til som detailvirksomhed. Men det er også vigtigt at huske, at langt hovedparten af forbruget stadig ligger i de fysiske butikker”, siger Henrik Hyltoft, markedsdirektør i Dansk Erhverv

Henrik Hyltoft henviser desuden til, at det stadig er cirka 88 procent af danskernes samlede varekøb ligger offline.

Danske forbrugere er blandt dem, som handler mest online i EU. Ifølge tal fra EU Kommissionen er det kun Sverige og Storbritannien, der knebent fører over Danmark på den front.

Læs også: Amazon har tromlet detailhandlen i USA - men den amerikanske gigant får ikke så let spil i Danmark

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS