Ny rapport: Danskernes e-handel runder 140 milliarder kroner i 2018 - få hele rapporten her

E-handelen tager endnu et hop og sætter ny milliardrekord. Men en stor del af af danskernes varekøb sker stadig offline.

Artikel top billede

Kilde: Dansk Erhvervs beregninger pba. Danmarks Statistik, Skatteministeriet, Nets, Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen samt Dansk Erhvervs befolkningsundersøgelser. (Foto: Lars Jacobsen)

De overfyldte pakkebutikker efter black friday og op til jul har allerede antydet det. Men nu skulle den være god nok: Den danske e-handel sætter, ifølge en ny prognose fra Danske Erhverv, en ny rekord i 2018.

Læs mere: Du kan download Dansk Erhvervs rapport her (pdf-link).

Ifølge prognosen vil danskerne e-handle varer og services for mindst 140 mia. kroner i 2018 - en stigning på 9 procent sammenlignet med 2017.

Den gode nyhed for overbelastede pakkebude er, at serviceydelser udgør knapt 2/3 af omsætningen mens resten var fysiske varer.

”Danskerne bruger stadigt flere penge online, og det ser ikke ud til at have toppet endnu. Mængden af varer der sælges online, sammenlignet med i fysiske butikker, varierer fortsat en del alt efter varetype, så der er stadig et vist potentiale. Det skal man selvfølgelig forholde sig til som detailvirksomhed. Men det er også vigtigt at huske, at langt hovedparten af forbruget stadig ligger i de fysiske butikker”, siger Henrik Hyltoft, markedsdirektør i Dansk Erhverv

Henrik Hyltoft henviser desuden til, at det stadig er cirka 88 procent af danskernes samlede varekøb ligger offline.

Danske forbrugere er blandt dem, som handler mest online i EU. Ifølge tal fra EU Kommissionen er det kun Sverige og Storbritannien, der knebent fører over Danmark på den front.

Læs også: Amazon har tromlet detailhandlen i USA - men den amerikanske gigant får ikke så let spil i Danmark

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S