Ny rapport: Danskernes e-handel runder 140 milliarder kroner i 2018 - få hele rapporten her

E-handelen tager endnu et hop og sætter ny milliardrekord. Men en stor del af af danskernes varekøb sker stadig offline.

Artikel top billede

Kilde: Dansk Erhvervs beregninger pba. Danmarks Statistik, Skatteministeriet, Nets, Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen samt Dansk Erhvervs befolkningsundersøgelser. (Foto: Lars Jacobsen)

De overfyldte pakkebutikker efter black friday og op til jul har allerede antydet det. Men nu skulle den være god nok: Den danske e-handel sætter, ifølge en ny prognose fra Danske Erhverv, en ny rekord i 2018.

Læs mere: Du kan download Dansk Erhvervs rapport her (pdf-link).

Ifølge prognosen vil danskerne e-handle varer og services for mindst 140 mia. kroner i 2018 - en stigning på 9 procent sammenlignet med 2017.

Den gode nyhed for overbelastede pakkebude er, at serviceydelser udgør knapt 2/3 af omsætningen mens resten var fysiske varer.

”Danskerne bruger stadigt flere penge online, og det ser ikke ud til at have toppet endnu. Mængden af varer der sælges online, sammenlignet med i fysiske butikker, varierer fortsat en del alt efter varetype, så der er stadig et vist potentiale. Det skal man selvfølgelig forholde sig til som detailvirksomhed. Men det er også vigtigt at huske, at langt hovedparten af forbruget stadig ligger i de fysiske butikker”, siger Henrik Hyltoft, markedsdirektør i Dansk Erhverv

Henrik Hyltoft henviser desuden til, at det stadig er cirka 88 procent af danskernes samlede varekøb ligger offline.

Danske forbrugere er blandt dem, som handler mest online i EU. Ifølge tal fra EU Kommissionen er det kun Sverige og Storbritannien, der knebent fører over Danmark på den front.

Læs også: Amazon har tromlet detailhandlen i USA - men den amerikanske gigant får ikke så let spil i Danmark

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics