Ny rapport: Danskernes e-handel runder 140 milliarder kroner i 2018 - få hele rapporten her

E-handelen tager endnu et hop og sætter ny milliardrekord. Men en stor del af af danskernes varekøb sker stadig offline.

Artikel top billede

Kilde: Dansk Erhvervs beregninger pba. Danmarks Statistik, Skatteministeriet, Nets, Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen samt Dansk Erhvervs befolkningsundersøgelser. (Foto: Lars Jacobsen)

De overfyldte pakkebutikker efter black friday og op til jul har allerede antydet det. Men nu skulle den være god nok: Den danske e-handel sætter, ifølge en ny prognose fra Danske Erhverv, en ny rekord i 2018.

Læs mere: Du kan download Dansk Erhvervs rapport her (pdf-link).

Ifølge prognosen vil danskerne e-handle varer og services for mindst 140 mia. kroner i 2018 - en stigning på 9 procent sammenlignet med 2017.

Den gode nyhed for overbelastede pakkebude er, at serviceydelser udgør knapt 2/3 af omsætningen mens resten var fysiske varer.

”Danskerne bruger stadigt flere penge online, og det ser ikke ud til at have toppet endnu. Mængden af varer der sælges online, sammenlignet med i fysiske butikker, varierer fortsat en del alt efter varetype, så der er stadig et vist potentiale. Det skal man selvfølgelig forholde sig til som detailvirksomhed. Men det er også vigtigt at huske, at langt hovedparten af forbruget stadig ligger i de fysiske butikker”, siger Henrik Hyltoft, markedsdirektør i Dansk Erhverv

Henrik Hyltoft henviser desuden til, at det stadig er cirka 88 procent af danskernes samlede varekøb ligger offline.

Danske forbrugere er blandt dem, som handler mest online i EU. Ifølge tal fra EU Kommissionen er det kun Sverige og Storbritannien, der knebent fører over Danmark på den front.

Læs også: Amazon har tromlet detailhandlen i USA - men den amerikanske gigant får ikke så let spil i Danmark

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect