Intel lancerer i al stilhed ny serie af ’KF’-processorer

Intel slipper tre nye 9. generations Core CPU’er ud på markedet. Her er det nye Intel ’KF’-line-up.

Artikel top billede

Processorgiganten Intel døjer på flere fronter disse dage. Dels er ærkerivalen AMD mere konkurrencedygtig end det har været i mange år, mens Intel samtidig har svært ved både at følge med efterspørgslen og få ved at få den næste proces-teknik til at masseproducere CPU’er.

Det adresserer Intel, i en vis grad, ved at introducere nye varianter af deres eksisterende Core i9, i7 og i5 processorer.

Fælles for dem er ’KF’ betegnelsen, som indikerer, at de både har en ulåst ’multiplier’, som muliggør overclocking (noget som kendetegner K-CPU’er) samt, at der ikke er nogen integreret GPU ombord (kendetegnet ved F-betegnelsen)

I alt tre nye KF-modeller slippes ud: En Core i9-9900KF octa-core med Hyperthreading, en Core i7-9700KF octa-core uden Hyper-threading samt en Core i5-9600KF hexa-core uden Hyper-threading.

Se også: Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Processorerne er ikke officielt ude endnu, men er allerede nu at finde hos forhandlere online, blandt andre amerikanske Newegg og finske Data-Systems.fi, skriver amerikanske Anandtech.

Ingen af de nye varer er på lager endnu, men på de oplyste teknikblade vil den nye kollektion matche deres respektive K-varianter når det gælder frekvenser og funktioner – med undtagelse af den mangelden grafiske chip ombord. KF-processorerne vil altså kræve et dedikeret grafikkort i systemet.

Intels nye kollektion er ikke officielt annonceret endnu, hvorfor priserne ikke er oplyst endnu, men med den afskårne funktionalitet, bør Intels nye processorer kunne ramme et lavere prisleje end deres eksisterende pendanter.

Priser og tilgængelighed på de nye processorer bliver sandsynligvis offentliggjort ved den forestående CES-elektronikmesse i Las Vegas som åbner portene 8. januar 2019.

Læs også: Intel offentliggør GPU-planer: Massivt ydelsesboost i 2019 - og i 2020 slippes fuldt ’Xe’-lineup løs

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job