Intel lancerer i al stilhed ny serie af ’KF’-processorer

Intel slipper tre nye 9. generations Core CPU’er ud på markedet. Her er det nye Intel ’KF’-line-up.

Artikel top billede

Processorgiganten Intel døjer på flere fronter disse dage. Dels er ærkerivalen AMD mere konkurrencedygtig end det har været i mange år, mens Intel samtidig har svært ved både at følge med efterspørgslen og få ved at få den næste proces-teknik til at masseproducere CPU’er.

Det adresserer Intel, i en vis grad, ved at introducere nye varianter af deres eksisterende Core i9, i7 og i5 processorer.

Fælles for dem er ’KF’ betegnelsen, som indikerer, at de både har en ulåst ’multiplier’, som muliggør overclocking (noget som kendetegner K-CPU’er) samt, at der ikke er nogen integreret GPU ombord (kendetegnet ved F-betegnelsen)

I alt tre nye KF-modeller slippes ud: En Core i9-9900KF octa-core med Hyperthreading, en Core i7-9700KF octa-core uden Hyper-threading samt en Core i5-9600KF hexa-core uden Hyper-threading.

Se også: Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Processorerne er ikke officielt ude endnu, men er allerede nu at finde hos forhandlere online, blandt andre amerikanske Newegg og finske Data-Systems.fi, skriver amerikanske Anandtech.

Ingen af de nye varer er på lager endnu, men på de oplyste teknikblade vil den nye kollektion matche deres respektive K-varianter når det gælder frekvenser og funktioner – med undtagelse af den mangelden grafiske chip ombord. KF-processorerne vil altså kræve et dedikeret grafikkort i systemet.

Intels nye kollektion er ikke officielt annonceret endnu, hvorfor priserne ikke er oplyst endnu, men med den afskårne funktionalitet, bør Intels nye processorer kunne ramme et lavere prisleje end deres eksisterende pendanter.

Priser og tilgængelighed på de nye processorer bliver sandsynligvis offentliggjort ved den forestående CES-elektronikmesse i Las Vegas som åbner portene 8. januar 2019.

Læs også: Intel offentliggør GPU-planer: Massivt ydelsesboost i 2019 - og i 2020 slippes fuldt ’Xe’-lineup løs

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank