Kommunale it-chefer glæder sig over ny KMD-ejer: "De tidligere ejere stod ikke for et drømme-ejerskab"

Det er positivt for de danske kommuner, at japanske NEC står til at overtage KMD, mener danske it-chefer. "De tidligere ejere stod ikke for et drømmeejerskab som kunde hos KMD, hvor man har mærket en stor interesse for at optimere indtjeningen, der til tider har virket meget kortsigtet. Det ser ud til, at NEC vil noget andet, og at den bakker op om den nuværende forretningsstrategi," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er tre it-chefers reaktioner på NEC's køb af KMD
  • Derfor forventer it-cheferne et styrket KMD
  • Sådan har nogle af kommunerne oplevet KMD's tidligere leverance
1.002
5:15 min
"Det var både en glæde og lettelse at høre om det nye ejerskifte."


Det er meldingen fra

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet