Kriminalforsorgen efter hård kritik fra Datatilsynet: “Ikke godt nok, vi beklager”

Kriminalforsorgens it-ledelse lægger sig fladt ned efter hård kritik fra Datatilsynet.

Artikel top billede

Kriminalforsorgen lægger sig fladt ned, efter Datatilsynet på årets første arbejdsdag udtalte skarp kritik af Kriminalforsorgens håndtering af ikke mindst placeringen af det såkaldte dataansvar.

Datatilsynet kalder det både ‘yderst bekymrende’ og ‘langt fra tilfredsstillende’, at Kriminalforsorgen trods mere end et halvt års arbejde endnu ikke har placeret ansvaret for data.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet retter ‘alvorlig kritik’ af Kriminalforsorgen: “Yderst bekymrende og langt fra tilfredsstillende”

Kriminalforsorgen erkender nu blankt, at arbejdet ikke er blevet udført.

“Vi har ikke været tidligt nok ude med en afklaring af dataansvar i kriminalforsorgen. Det er ikke godt nok, og det beklager vi,” meddeler Kriminalforsorgens digitaliseringschef, Anne Birgitte Bagge Barsballe, i en mail til Computerworld.

Hun tiltrådte i stillingen i sommer, efter at Kriminalforsorgen siden foråret havde søgt efter en ny digitaliseringschef til at stå for it-afdelingens produktionsapparat og altså dermed sørge for, at strategier, handleplaner, interne processer og lignende er på plads.

Det var netop i denne periode, at Datatilsynet gennemførte tilsyn.

Kriminalforsorgen meddelte i foråret til Datatilsynet, at organisationen ville være klar med en fordeling af dataansvaret før sommerferien.

Men det skete ikke, og Kriminalforsorgen meddelte i midten af oktober, at der stadig ikke var taget stilling til, hvem der har dataansvaret.

Men det er der nu, meddeler Anne Birgitte Bagge Barsballe.

“Kriminalforsorgens koncernledelse har 18. december 2018 fastlagt dataansvaret, og vi har tilpasset informationerne på hjemmesiden. Vi arbejder med tilretning af brevskabeloner m.v,” skriver hun.

Datatilsynet har krævet en fuld redegørelse over fordelingen af dataansvaret i hele Kriminalforsorgen, som skal afleveres 16. januar - altså om under to uger.

Kriminalforsorgen meddeler til Computerworld, at denne redegørelse vil indeholde yderligere oplysninger om ansvarsfordelingen.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job