Kriminalforsorgen efter hård kritik fra Datatilsynet: “Ikke godt nok, vi beklager”

Kriminalforsorgens it-ledelse lægger sig fladt ned efter hård kritik fra Datatilsynet.

Artikel top billede

Kriminalforsorgen lægger sig fladt ned, efter Datatilsynet på årets første arbejdsdag udtalte skarp kritik af Kriminalforsorgens håndtering af ikke mindst placeringen af det såkaldte dataansvar.

Datatilsynet kalder det både ‘yderst bekymrende’ og ‘langt fra tilfredsstillende’, at Kriminalforsorgen trods mere end et halvt års arbejde endnu ikke har placeret ansvaret for data.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet retter ‘alvorlig kritik’ af Kriminalforsorgen: “Yderst bekymrende og langt fra tilfredsstillende”

Kriminalforsorgen erkender nu blankt, at arbejdet ikke er blevet udført.

“Vi har ikke været tidligt nok ude med en afklaring af dataansvar i kriminalforsorgen. Det er ikke godt nok, og det beklager vi,” meddeler Kriminalforsorgens digitaliseringschef, Anne Birgitte Bagge Barsballe, i en mail til Computerworld.

Hun tiltrådte i stillingen i sommer, efter at Kriminalforsorgen siden foråret havde søgt efter en ny digitaliseringschef til at stå for it-afdelingens produktionsapparat og altså dermed sørge for, at strategier, handleplaner, interne processer og lignende er på plads.

Det var netop i denne periode, at Datatilsynet gennemførte tilsyn.

Kriminalforsorgen meddelte i foråret til Datatilsynet, at organisationen ville være klar med en fordeling af dataansvaret før sommerferien.

Men det skete ikke, og Kriminalforsorgen meddelte i midten af oktober, at der stadig ikke var taget stilling til, hvem der har dataansvaret.

Men det er der nu, meddeler Anne Birgitte Bagge Barsballe.

“Kriminalforsorgens koncernledelse har 18. december 2018 fastlagt dataansvaret, og vi har tilpasset informationerne på hjemmesiden. Vi arbejder med tilretning af brevskabeloner m.v,” skriver hun.

Datatilsynet har krævet en fuld redegørelse over fordelingen af dataansvaret i hele Kriminalforsorgen, som skal afleveres 16. januar - altså om under to uger.

Kriminalforsorgen meddeler til Computerworld, at denne redegørelse vil indeholde yderligere oplysninger om ansvarsfordelingen.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

SOS International

Principal Solution Architect

Midtjylland

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job