Kriminalforsorgen efter hård kritik fra Datatilsynet: “Ikke godt nok, vi beklager”

Kriminalforsorgens it-ledelse lægger sig fladt ned efter hård kritik fra Datatilsynet.

Artikel top billede

Kriminalforsorgen lægger sig fladt ned, efter Datatilsynet på årets første arbejdsdag udtalte skarp kritik af Kriminalforsorgens håndtering af ikke mindst placeringen af det såkaldte dataansvar.

Datatilsynet kalder det både ‘yderst bekymrende’ og ‘langt fra tilfredsstillende’, at Kriminalforsorgen trods mere end et halvt års arbejde endnu ikke har placeret ansvaret for data.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet retter ‘alvorlig kritik’ af Kriminalforsorgen: “Yderst bekymrende og langt fra tilfredsstillende”

Kriminalforsorgen erkender nu blankt, at arbejdet ikke er blevet udført.

“Vi har ikke været tidligt nok ude med en afklaring af dataansvar i kriminalforsorgen. Det er ikke godt nok, og det beklager vi,” meddeler Kriminalforsorgens digitaliseringschef, Anne Birgitte Bagge Barsballe, i en mail til Computerworld.

Hun tiltrådte i stillingen i sommer, efter at Kriminalforsorgen siden foråret havde søgt efter en ny digitaliseringschef til at stå for it-afdelingens produktionsapparat og altså dermed sørge for, at strategier, handleplaner, interne processer og lignende er på plads.

Det var netop i denne periode, at Datatilsynet gennemførte tilsyn.

Kriminalforsorgen meddelte i foråret til Datatilsynet, at organisationen ville være klar med en fordeling af dataansvaret før sommerferien.

Men det skete ikke, og Kriminalforsorgen meddelte i midten af oktober, at der stadig ikke var taget stilling til, hvem der har dataansvaret.

Men det er der nu, meddeler Anne Birgitte Bagge Barsballe.

“Kriminalforsorgens koncernledelse har 18. december 2018 fastlagt dataansvaret, og vi har tilpasset informationerne på hjemmesiden. Vi arbejder med tilretning af brevskabeloner m.v,” skriver hun.

Datatilsynet har krævet en fuld redegørelse over fordelingen af dataansvaret i hele Kriminalforsorgen, som skal afleveres 16. januar - altså om under to uger.

Kriminalforsorgen meddeler til Computerworld, at denne redegørelse vil indeholde yderligere oplysninger om ansvarsfordelingen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S