Apples nyeste softwareopdatering volder problemer: WiFi-forbindelse og opkald kan ryge

Apples iOS 12.1.2 opdatering til iPhones og iPads skaber stribevis af problemer med både trådløs- og mobilforbindelse.

Artikel top billede

Apples 12. version af iOS-styresystemet markerede sig ved lanceringen ved at være en af de mest gnidningsfrie software-opdateringer fra selskabet i lang tid.

IOS-brugerne har da også været hurtigere om at tage iOS 12 til sig end forgængeren.

Det synes dog ikke længere at være tilfældet, efter selskabet midt i december udgav version 12.1.2 af systemsoftwaren til selskabets iPhones, iPads og iPods.

Brugere fra kloden over, herunder også danske brugere, melder om problemer med at få enhederne til at knytte sig til WiFi-netværket og mobilnetværket. Det skriver Forbes.

Opdateringen blev ifølge Apples egen dokumentation til, for at adressere nogle mobilnetværksissues hos selskabets e-SIM ekviperede modeller (iPhone Xr, Xs og Xs Max) i udvalgte markeder. Nyeste software synes nu at forvolde lignende, men nu globale, issues på tværs af selskabets enheder.

Se også: Test: Apples iPhone Xr - missionen lykkes for Apple denne gang

Ydermere, melder brugere nu også om kvaler med at slutte sig til i forvejen fungerende WiFi-netværk.

Har du ikke opdateret din enhed til nyeste iOS-version, er der derfor gode grunde til at vente et øjeblik med at hente den nye software.

Opdateringen bringer ifølge Apples egen dokumentation ingen ny funktionalitet med sig, ud over altså nogle fejlrettelser – og altså i visse tilfælde nogle nye fejl.

En fejlrettet version 12.1.3 er i øjeblikket i betaversion og bør få en officiel udrulning i de kommende uger.

Se også: Apple præsenterer iOS 12 – hurtigere, smartere Siri, mindre stress og nye grimasser

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S