Ny KMD-ejer arver erstatningskrav på mere end 1,5 milliarder kroner - men kæmpekravene kan vendes til noget positivt

Interview: En række organisationer kræver samlet over 1,5 milliarder kroner af KMD i forskellige erstatningssager. De sager overtager NEC, når den japanske koncern køber KMD. Men sagerne kan vendes til noget positivt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs eksperternes bud hvordan KMD's nye ejer skal håndtere den stribe af erstatningskrav, der har ramt virksomheden
  • Se fordele og ulemper ved de forskellige løsninger
843
4:15 min
881 millioner kroner.

Så mange penge afkræver ATP, der står bag Udbetaling Danmark, af KMD for kontraktbrud i forbindelse med leveringen af et it-system til udbetaling af pension.

692 millioner kroner.

Det er beløbet, som Skat kræver tilbagebetalt af KMD for det fejlslagne inddrivelsessystem EFI.

Alene de to krav beløber sig til over 1,5 milliarder kroner, men kravene imod KMD stopper ikke der.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT