Dansk konsulenthus bliver medejer af Mikael Muncks AI-virksomhed

Valcon træder ind i ejerkredsen i Michael Muncks AI-virksomhed, der har mere end 80 ansatte.

Artikel top billede

Det danske konsulenthus Valcon bliver nu en del af ejerkredsen i den tidligere Saxo Bank-direktør Michael Muncks AI-virksomhed, 2021.AI.

Michael Munck stiftede 2021.AI i 2016, og selskabet, der blandt andet leverer implementering og konsulentydelser i forbindelse med AI-projekter, har i dag mere end 80 ansatte og over 30 kunder globalt.

Michael Munck ejer størstedelen af selskabet, men får altså nu Valcon som medejer.

"Valcon er førende på markedet i optimering af virksomheders operationer og muligheder for implementering af ny teknologi, og vi tilbyder med vores Grace AI-teknologiplatform en praktisk implementering og anvendelse af AI på tværs af alle sektorer. Vi har set store synergier i de kombinerede ydelser fra Valcon og 2021.AI og i vores fælles løsninger på kundernes forretningsmæssige problemer, og derfor var det oplagt at udvide vores partnerskab," lyder det fra Michael Munck i en pressemeddelelse, hvor han også slår fast, at virksomhedens mål er at blive en global AI-leverandør.

"Med Valcon fortsætter vi med opfyldelsen af et af vores strategiske mål, som er at blive en globalt ledet AI-teknologileverandør. Det mål er vi nu meget tættere på gennem vores stærke partnerskab med et førende managementkonsulenthus med kompetencer i advanced analytics og organisationstransformation."

Samarbejdet styrkes

2021.AI og Valcon har allerede samarbejdet om en række kunder, hvilket fortsætter uændret.

Målet for begge virksomheder er dog, at kunderne på sigt skal opleve en styrkelse af kompentecerne.

"Vi arbejder allerede meget datadrevet hos vores kunder, men vores position som førende i Europa betyder, at vi skal være endnu mere på forkant med, hvad teknologien kan gøre for vores kunder. Vi har med succes allerede løst flere opgaver sammen med 2021.AI, og vi er derfor glade for, at de har tilbudt os at blive en del af deres forretning. Vi ser meget frem til samarbejdet og den fortsatte integration af vores ydelser," lyder det i meddelelsen fra Valcons administrerende direktør, Thomas Fischer.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S