Microsoft slækker på krav til tvungne Windows-opdateringer: Fremover vil alle brugere kunne udskyde dem

Selv Windows 10 Home brugere vil kunne udskyde Windows 10-opdateringer til et mere belejligt tidspunkt.

Artikel top billede

Efter endnu en fejlfyldt udrulning af Windows 10 styresystemet i efteråret 2018, kan det give grunde til at være varsom med at lade Windows styre, hvornår det skal opdatere sig selv.

I selskabets Windows 10 Pro, ‘Enterprise’ samt ‘Education’ licenser er det derfor også muligt at sætte opdateringen på hold, for at give Microsoft og øvrige brugere, inklusive app-udviklere, tiden til at identificere og fejlrette eventuelle issues.

Læs også: Windows 10's katastrofe-update: Derfor begyndte den pludseligt at slette brugernes filer

Den mulighed har Windows 10 Home brugere ikke haft adgang til. Det vil ændre sig i næste version af styresystemet, kendt som Windows 10 19H1, som vil give brugerne lejlighed til at udskyde opdateringen med op til syv dage. Det skriver netmediet Windowslatest.

For de øvrige licenser er karenstiden fortsat op til 35 dage, mens de store halvårlige funktionsopdateringer kan udskydes i op til et år i samtlige Windows 10 versioner.

Indstillingen dukker op i ’Windows Update-menuen' under indstillingerne, hvor funktionen pause updates for 7 days’ aktivt skal slås til.

Se også: Næste Windows 10 er ved at tage form: Her er de features, du kan se frem til

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job