Apple og Samsung i overraskende streaming-samarbejde rejser spørgsmål: Er Apple ved at sadle om?

Et nyt samarbejde mellem Apple og Samsung vil gå ud over Apples hardware-salg, men det kan give en gevinst på den længere bane.

Artikel top billede

To af tech-branchens allerstørste rivaler indgår samarbejde, i det Samsung indvilger i at lade Apples iTunes-streaming-tjeneste fungere på Samsungs kollektion af Smart-TV’er.

Se også: Europæiske iPhone-leverandører får tæsk efter blodig Apple-udmelding: "Det her bliver brutalt "

I en pressemeddelelse oplyser den sydkoreanske tech-kæmpe, at både 2018 og 2019-modeller - altså dem med Tizen-styresystemet ombord- vil fungere med Apples iTunes og AirPlay 2.

Resultaterne af iTunes-samarbejdet vil blive tilgængeligt i mere end 100 lande, mens AirPlay 2 vil fungere i 190 lande.

Med en dedikeret iTunes app på smart-TV’et vil Samsung-brugerne få adgang til klodens største udvalg af 4K HDR film, mens AirPlay gør det muligt at streame indhold som musik, video, podcasts og mere fra blandt andet iPhones og iPads.

Se også: Netflix-sats giver pote: Fravrister milliard-gevinst fra Apple

En ny kurs for Apple?

Med det nye samarbejde synes Apple at undergrave sin egen tv-boks, Apple TV, som i en vis udstrækning bliver overflødiggjort hos den store del af tv-markedet som Samsung besidder.

Apples træk giver dog mening ud fra et andet perspektiv set i lyset af, hvordan tech-giganten rygtes at lancere sin Netflix-konkurrerende streaming-tjeneste i efteråret 2019.

Her vil det i stedet være en fordel for Apple at være tilgængelig på så mange platforme som muligt.

Det vil samtidig udgøre et kursskifte for Apple, hvis indtjening på hardware har været stagnerende, hvis ikke dalende, mens services som Apples iCloud, Apple Music og App Store-indtægter udgør en stadigt større andel af Apples indtjening.

Apple har tidligere indgået en lignende aftale med anden rival, Amazon, som siden december 2018 har understøttet Apples Music på Amazon Echo smarthøjttalerne.

I sit seneste kvartalsregnskab mønstrede Apple en samlet indtjening på 62,9 milliarder dollar, omkring 410 milliarder kroner, deraf kom 10 milliarder dollar fra selskabets services.

Det svarer til en vækst på 27 procent i forhold til samme periode året før for selskabets tjenester.

Læs også: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS