Apple og Samsung i overraskende streaming-samarbejde rejser spørgsmål: Er Apple ved at sadle om?

Et nyt samarbejde mellem Apple og Samsung vil gå ud over Apples hardware-salg, men det kan give en gevinst på den længere bane.

Artikel top billede

To af tech-branchens allerstørste rivaler indgår samarbejde, i det Samsung indvilger i at lade Apples iTunes-streaming-tjeneste fungere på Samsungs kollektion af Smart-TV’er.

Se også: Europæiske iPhone-leverandører får tæsk efter blodig Apple-udmelding: "Det her bliver brutalt "

I en pressemeddelelse oplyser den sydkoreanske tech-kæmpe, at både 2018 og 2019-modeller - altså dem med Tizen-styresystemet ombord- vil fungere med Apples iTunes og AirPlay 2.

Resultaterne af iTunes-samarbejdet vil blive tilgængeligt i mere end 100 lande, mens AirPlay 2 vil fungere i 190 lande.

Med en dedikeret iTunes app på smart-TV’et vil Samsung-brugerne få adgang til klodens største udvalg af 4K HDR film, mens AirPlay gør det muligt at streame indhold som musik, video, podcasts og mere fra blandt andet iPhones og iPads.

Se også: Netflix-sats giver pote: Fravrister milliard-gevinst fra Apple

En ny kurs for Apple?

Med det nye samarbejde synes Apple at undergrave sin egen tv-boks, Apple TV, som i en vis udstrækning bliver overflødiggjort hos den store del af tv-markedet som Samsung besidder.

Apples træk giver dog mening ud fra et andet perspektiv set i lyset af, hvordan tech-giganten rygtes at lancere sin Netflix-konkurrerende streaming-tjeneste i efteråret 2019.

Her vil det i stedet være en fordel for Apple at være tilgængelig på så mange platforme som muligt.

Det vil samtidig udgøre et kursskifte for Apple, hvis indtjening på hardware har været stagnerende, hvis ikke dalende, mens services som Apples iCloud, Apple Music og App Store-indtægter udgør en stadigt større andel af Apples indtjening.

Apple har tidligere indgået en lignende aftale med anden rival, Amazon, som siden december 2018 har understøttet Apples Music på Amazon Echo smarthøjttalerne.

I sit seneste kvartalsregnskab mønstrede Apple en samlet indtjening på 62,9 milliarder dollar, omkring 410 milliarder kroner, deraf kom 10 milliarder dollar fra selskabets services.

Det svarer til en vækst på 27 procent i forhold til samme periode året før for selskabets tjenester.

Læs også: Apple nedjusterer for første gang i lang tid: Se Tim Cooks brev til investorerne her - aktiekurs dykker brat

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

RackPeople

Teknisk Lead

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,