20-årig hjemmeboende anholdt i forbindelse med alvorligt hackerangreb

En af bagmændene bag hackerangrebet mod en række højtprofilerede tyske politikere er blevet pågrebet. Der er tale om en ung ustraffet mand, der bor hjemme hos sine forældre.

Artikel top billede

Når 1000 mennesker heriblandt toppolitikere som Angela Merkel hackes og oplysninger ender frit tilgængeligt på nettet, må der være tale om en dybt professionel hackergruppe med stor ekspertise.

Sådan tænker de fleste nok, men nu har de tyske myndigheder fået et gennembrud i sagen om datalækket, der involverer en række kendte politikere, og det var på ingen måde en hardcore gruppe af kinesiske hackere, de fandt frem til.

Det skriver Reuters.

Derimod kunne de tyske myndigheder i går ransage en adresse i delstaten Hessen, hvor politiet tilbageholdt en 20-årig ung mand. Han er studerende og hjemmeboede, og virker til at ville samarbejde med politiet.

"Den tiltalte indrømmer at have handlet alene i forbindelse med dataovervågning og uautoriseret offentliggørelse af data," lyder det i følge Reuters fra Bundeskriminalamt, der er Tysklands føderale kriminalpoliti, der videre skriver, at den tiltalte siger, at hans motivation har været irritation over offentlige udtalelser fra politikere, journalister og andre offentlige personer, der er blandt de ramte.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse