20-årig hjemmeboende anholdt i forbindelse med alvorligt hackerangreb

En af bagmændene bag hackerangrebet mod en række højtprofilerede tyske politikere er blevet pågrebet. Der er tale om en ung ustraffet mand, der bor hjemme hos sine forældre.

Artikel top billede

Når 1000 mennesker heriblandt toppolitikere som Angela Merkel hackes og oplysninger ender frit tilgængeligt på nettet, må der være tale om en dybt professionel hackergruppe med stor ekspertise.

Sådan tænker de fleste nok, men nu har de tyske myndigheder fået et gennembrud i sagen om datalækket, der involverer en række kendte politikere, og det var på ingen måde en hardcore gruppe af kinesiske hackere, de fandt frem til.

Det skriver Reuters.

Derimod kunne de tyske myndigheder i går ransage en adresse i delstaten Hessen, hvor politiet tilbageholdt en 20-årig ung mand. Han er studerende og hjemmeboede, og virker til at ville samarbejde med politiet.

"Den tiltalte indrømmer at have handlet alene i forbindelse med dataovervågning og uautoriseret offentliggørelse af data," lyder det i følge Reuters fra Bundeskriminalamt, der er Tysklands føderale kriminalpoliti, der videre skriver, at den tiltalte siger, at hans motivation har været irritation over offentlige udtalelser fra politikere, journalister og andre offentlige personer, der er blandt de ramte.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS