Derfor er Nordea tvunget til at outsource til IBM: Her er detaljerne i IBM's milliardaftale med Nordea

54 danske Nordea-ansatte overflyttes til IBM i løbet af den kommende måned. Det svarer til næsten halvdelen af alle de overdragne medarbejdere i den 3,5 milliarder kroner-store outsourcing-aftale mellem de to selskaber. Mangelfuld rekruttering er en af årsagerne til, at Nordea ikke længere selv vil stå for bankens mainframe. Få alle detaljerne i aftalen her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor mange danske Nordea-medarbejdere der skal flyttes til IBM
  • Få alle detaljerne i den 3,5 milliarder store outsourcing-aftale mellem Nordea og IBM
  • Læs hvilken fremtid de overdragne medarbejdere går i møde
  • Find ud af hvorfor mangelfuld rekruttering spillede i nøglerolle i aftalens tilblivelse
  • Indblik i hvordan IBM har håndteret tidligere outsourcing-aftaler
1.046
5:15 min
IBM's aftale med Nordea, om at overtage hele bankens mainframe-infrastruktur i Danmark, Norge, Sverige, Finland og Polen til en værdi af omkring 3,5 milliarder kroner, træder i kraft i løbet af den næste måned.

Det melder banken nu til Computerworld i en række svar, hvor selskabet også løfter sløret for,

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job