Derfor er Nordea tvunget til at outsource til IBM: Her er detaljerne i IBM's milliardaftale med Nordea

54 danske Nordea-ansatte overflyttes til IBM i løbet af den kommende måned. Det svarer til næsten halvdelen af alle de overdragne medarbejdere i den 3,5 milliarder kroner-store outsourcing-aftale mellem de to selskaber. Mangelfuld rekruttering er en af årsagerne til, at Nordea ikke længere selv vil stå for bankens mainframe. Få alle detaljerne i aftalen her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor mange danske Nordea-medarbejdere der skal flyttes til IBM
  • Få alle detaljerne i den 3,5 milliarder store outsourcing-aftale mellem Nordea og IBM
  • Læs hvilken fremtid de overdragne medarbejdere går i møde
  • Find ud af hvorfor mangelfuld rekruttering spillede i nøglerolle i aftalens tilblivelse
  • Indblik i hvordan IBM har håndteret tidligere outsourcing-aftaler
1.046
5:15 min
IBM's aftale med Nordea, om at overtage hele bankens mainframe-infrastruktur i Danmark, Norge, Sverige, Finland og Polen til en værdi af omkring 3,5 milliarder kroner, træder i kraft i løbet af den næste måned.

Det melder banken nu til Computerworld i en række svar, hvor selskabet også løfter sløret for,

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics