Derfor er Nordea tvunget til at outsource til IBM: Her er detaljerne i IBM's milliardaftale med Nordea

54 danske Nordea-ansatte overflyttes til IBM i løbet af den kommende måned. Det svarer til næsten halvdelen af alle de overdragne medarbejdere i den 3,5 milliarder kroner-store outsourcing-aftale mellem de to selskaber. Mangelfuld rekruttering er en af årsagerne til, at Nordea ikke længere selv vil stå for bankens mainframe. Få alle detaljerne i aftalen her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvor mange danske Nordea-medarbejdere der skal flyttes til IBM
  • Få alle detaljerne i den 3,5 milliarder store outsourcing-aftale mellem Nordea og IBM
  • Læs hvilken fremtid de overdragne medarbejdere går i møde
  • Find ud af hvorfor mangelfuld rekruttering spillede i nøglerolle i aftalens tilblivelse
  • Indblik i hvordan IBM har håndteret tidligere outsourcing-aftaler
1.046
5:15 min
IBM's aftale med Nordea, om at overtage hele bankens mainframe-infrastruktur i Danmark, Norge, Sverige, Finland og Polen til en værdi af omkring 3,5 milliarder kroner, træder i kraft i løbet af den næste måned.

Det melder banken nu til Computerworld i en række svar, hvor selskabet også løfter sløret for,

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S