Cisco skifter dansk topchef efter mere end 10 år: Direktør skifter til ny europæisk specialstilling

Niels Münster-Hansen bliver forfremmet til en ny international stilling. Ny direktør i Cisco Danmark er Carsten Videcrantz.

Artikel top billede

Niels Münster-Hansen stopper som administrerende direktør i Cisco Danmark efter mere end 10 år i stillingen.

I stedet forformmes til en rolle i en ny specialistorganisation hos Cisco, der dækker Norden og Benelux-landene.

En organisation, der består af Ciscos tekniske salgsspecialister, som på daglig basis hjælper Ciscos kunder med deres it-transformation.

Det oplyser selskabet i en meddelelse.

"Jeg glæder mig meget til de nye udfordringer. Mit mål er at sikre, at kunder i alle lande forstår de forretningsmæssige muligheder, som it-infrastrukturen i dag giver dem samt de sikkerhedsmæssige udfordringer, virksomheder på tværs af landegrænser og brancher står over for," lyder i meddelelsen fra Niels Münster-Hansen, der fortsætter:

"Udviklingen inden for især cloud og cybersikkerhed betyder, at netværkets rolle bliver endnu mere afgørende for virksomheders evne til at være innovative og vinde markedsandele. Når man skal fortælle det budskab, hjælper det at have erfaringer fra et land som Danmark, der ikke kun er digitalt modent, men også har en størrelse, hvor man er i berøring med virksomheder af alle størrelser og både interagerer med private og offentlige kunder."

Her er afløseren

Niels Münster-Hansen har været ansat i Cisco Danmark siden 2000, han har og direktørkasketten på siden 2008.

Han bliver boende i Danmark.

Imens har Cisco Danmark allerede fundet Niels Münster-Hansens afløser.
Det bliver Carsten Videcrantz, der er er udpeget som konstitueret administrerende direktør.

Carsten Videcrantz har været hos Cisco Danmark i mere end 15 år og har de seneste ti år været salgsdirektør for enterprise segmentet.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS