Sydfynsk milliardær skyder penge i Lars Seiers kryptoprojekt: "Jeg tror ikke på kryptovalutaer, men jeg tror på blockchain-teknologien"

Interessen for Lars Seiers kryptoprojekt,Concordium, er til stede. Senest har den fynske milliardær Erik Skjærbæk meldt sig i investorkoret med en investering på mellem 5-10 millioner kroner. "Jeg tror ikke på kryptovalutaer, men jeg tror på blockchain-teknologien som noget, der vil være vigtigt fremadrettet," siger han til Børsen.

Artikel top billede

Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann (Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Milliardæren Erik Skjærbæk investerer nu mellem 5-10 millioner kroner i Lars Seier Christensens blockchain-netværk Concordium.

Det skriver Børsen.

Saxo Bank-grundlæggeren Lars Seiers Christensens projekt bygges fra bunden i samarbejde med en række kloge hoveder fra Aarhus Universitet. Det bliver dyrt. Ikke så dyrt, at Seier ikke selv kan betale, men han ønsker at få flere investorer med sig.

Nu har Erik Skjærbæk så meldt sig parat, trukket portemonnæen frem og stiftet et selskab med formålet at investere i kryptovalutaer, fremgår det af selskabsregistret. Der er dog ikke helt dækkende for milliardærens plan.

"Jeg har tværtimod grinet af alle dem, der har købt bitcoin og ether og alt det der. Det tror jeg ikke på. Jeg tror ikke på kryptovalutaer, men jeg tror på blockchain-teknologien som noget, der vil være vigtigt fremadrettet," siger Skjærbæk, der blev forgyldt i forbindelse med salget af Svendborg Brakes for 10 år siden til Børsen.

Læs mere her:
Undersøgelse: Blockchain dumper i lange baner i praktisk brug - otte barrierer skal fjernes, inden teknologien for alvor kan anvendes

Saxo Bank-milliardæren Lars Seier vil ruske op i finansbranchen med stor blockchain-satsning: "Vi kan ikke forvente, at myndighederne siger ‘kør I bare løs drenge, så skal vi nok blande os uden om'

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT