Sydfynsk milliardær skyder penge i Lars Seiers kryptoprojekt: "Jeg tror ikke på kryptovalutaer, men jeg tror på blockchain-teknologien"

Interessen for Lars Seiers kryptoprojekt,Concordium, er til stede. Senest har den fynske milliardær Erik Skjærbæk meldt sig i investorkoret med en investering på mellem 5-10 millioner kroner. "Jeg tror ikke på kryptovalutaer, men jeg tror på blockchain-teknologien som noget, der vil være vigtigt fremadrettet," siger han til Børsen.

Artikel top billede

Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann (Foto: Frank Lohmann Photography / Frank Lohmann)

Milliardæren Erik Skjærbæk investerer nu mellem 5-10 millioner kroner i Lars Seier Christensens blockchain-netværk Concordium.

Det skriver Børsen.

Saxo Bank-grundlæggeren Lars Seiers Christensens projekt bygges fra bunden i samarbejde med en række kloge hoveder fra Aarhus Universitet. Det bliver dyrt. Ikke så dyrt, at Seier ikke selv kan betale, men han ønsker at få flere investorer med sig.

Nu har Erik Skjærbæk så meldt sig parat, trukket portemonnæen frem og stiftet et selskab med formålet at investere i kryptovalutaer, fremgår det af selskabsregistret. Der er dog ikke helt dækkende for milliardærens plan.

"Jeg har tværtimod grinet af alle dem, der har købt bitcoin og ether og alt det der. Det tror jeg ikke på. Jeg tror ikke på kryptovalutaer, men jeg tror på blockchain-teknologien som noget, der vil være vigtigt fremadrettet," siger Skjærbæk, der blev forgyldt i forbindelse med salget af Svendborg Brakes for 10 år siden til Børsen.

Læs mere her:
Undersøgelse: Blockchain dumper i lange baner i praktisk brug - otte barrierer skal fjernes, inden teknologien for alvor kan anvendes

Saxo Bank-milliardæren Lars Seier vil ruske op i finansbranchen med stor blockchain-satsning: "Vi kan ikke forvente, at myndighederne siger ‘kør I bare løs drenge, så skal vi nok blande os uden om'

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S