Cloud-markedet voksede med enorme 32 procent i 2018 - disse ni leverandører sidder på mere end halvdelen af markedet

Det globale cloud-marked voksede med 32 procent i 2018. Se her, hvor svimlende mange penge, der bliver købt cloud-services for nu - og hvilke ni selskaber, der sidder på mere end halvdelen af markedet.

Artikel top billede

Cloud-markedet rundede i 2018 svimlende 250 milliarder dollar, viser en oversigt fra analysehuset Synergi Research.

Det svarer til en vækst på 32 procent i forhold til året før.

Analysehuset har kigget på tal på tværs af syv cloud-markeder.

Den langt kraftigste vækst har fundet sted på to områder, nemlig infrastructure-as-a-service (IaaS) og platform-as-a-service (PaaS).

Begge disse markedsområder har haft vækstrater på den høje side af 50 procent i 2018.

Markedet for hybride cloud-løsninger er vokset med 41 procent.

Du kan læse mere om forskellene på de forskellige cloud-typer her:

Ifølge Synergy Research Group er markederne for software-as-a-service til erhvervslivet vokset med 30 procent. Det samme er public cloud-markedet, mens cloud-løsninger til privat-markedet er vokset med 29 procent.

Alt i alt er der tale om vækstrater i alle segmenter, der for alvor understreger, at cloud er blevet mainstream.

“Cloud begyndte at blive mainstram fra 2014 til 2016, og 2017 blev året, hvor cloud blev ‘the new normal,’” lyder det fra analysehuset.
2016 blev ifølge Synergy det første år, hvor salget af cloud services overhalede salget af de klassiske it-løsninger.

Siden har cloud-markedet i den grad lagt fra land og lagt afstand til det klassiske it-marked.

Og væksten fortsætter med meget stor hastighed.
“Cloud-teknologiorne genererer massiv omsætning for både cloud service-leverandører og teknologi-selskaber,” lyder det fra Synergy.

Analysehuset peger på, at vækstraterne på et tidspunkt vil begynde at flade ud. Det vil i sagens natur ske, når markedet når en vis størrelse, da de procentmæssige stigninger her vil blive udhulet alene af volumen.

“Men det overordnede marked vil ikke desto mindre blive fordoblet i løbet af de kommende fire år,” lyder det fra selskabet.

“I 2018 begyndte cloud at dominere it-investeringerne i bestemte områder og begyndte at suge potentialle vækstmuligheder op for ikke-cloud-teknologoer og -services,” lyder det fra analysehuset.

De dominerende leverandører

De dominerende cloud-leverandører er ifølge Synergy for tiden (i nævnte rækkefølge):

- Microsoft.

- Amazon Web Services.

- Dell EMC.

- IBM.

- Salesforce.

- Cisco.

- Hewlett Packard Enterprise.

- Adobe.

- VMware.

Disse ni selskaber lander mere end halvdelen af alle de penge, der for tiden investeres i cloud, hedder det.

Synergy peger desuden på, at teknologi-selskaber i 2018 investerede mere end 100 milliarder dollar på at bygge infrastruktur til cloud-markedet.

Læs også:

AWS har enorme vækstrater - men cloud-eventyret er dårligt nok begyndt: “Der er så mange kunder, der virkelig har brug for vores hjælp”

Danske kommuner satser stort på cloud computing: "Det kan ikke længere betale sig for os at have servere stående selv"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job