Politikere: Sundhedsreform kan blive dødsstødet for Sundhedsplatformen

En kommende sundhedsreform kan blive dødsstødet for den omstridte Sundhedsplatformen, som Region Sjælland og Region H anvender, mener politikere.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det kan blive dødsstødet for den omstridte Sundhedsplatformen, hvis regeringen gennemfører den sundhedsreform, der for tiden er på tale.

Det kan komme til at ske, hvis reformen kommer til at betyde, at de nuværende regioner afskaffes og der i stedet oprettes 21 lokale sundhedscentre, som skal stå for opgaven med at koordinere behandlinger mellem læger, kommuner og sygehuse.

Meldingen kommer fra Dansk Folkepartis sundhedsordfører, Liselotte Blixt til Folketidende.

“Man skal have fælles it, så det er måske enden på Sundhedsplatformen, som man bøvler med,” siger hun til avisen.

Dansk Folkeparti har flere gange tidligere været fremme med krav om, at Sundhedsplatformen helt skulle skrottes.

Det kan du læse mere om her: DF vil droppe Sundhedsplatformen: Indfør det samme system på alle sygehuse

Samme melding kommer fra Jacob Rosenberg, der sidder i Regionsrådet for LA og selv er læge.

Han kalder det ligefrem for ‘årets julegave.’

“Jeg synes, det er en fremragende nyhed. Det er årets julegave. Man har begået en fejl i Region Østdanmark ved at vælge sundhedsplatformen, og nu får man mulighed for at rette op på den fejl ved at afskaffe Sundhedsplatformen en gang for alle,” siger han til ITWatch.

Han kalder det modsat for ‘fuldstændigt bimmelim,’ hvis en reform skulle betyde, at Sundhedsplatformen modsat skulle udbredes til hele landet.

I dag er Danmark reelt delt op i to, når det gælder EPJ-systemer, i det Region Sjælland og Regions H anvender Sundhedsplatformen, der er leveret af amerikanske Epic og NNIT, mens det vestlige Danmark anvender et system fra Systematic.

Læs også:

EPJ-løsning i Region Syddanmark bliver langt billigere end ventet: "Vi har fået et endnu bedre tilbud, end vi havde turde håbe på".

Sundhedsminister sætter pris på udskiftning af Sundhedsplatformen: Vil koste næsten tre milliarder

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS