Globalt pc-salg falder: Her er årsagerne

Det globale pc-salg falder, efter flere kvartaler med vækst. Årsagen skal især findes i to tendenser.

Artikel top billede

Der blev i fjerde kvartal 2018 i alt i verden solgt 68,6 millioner pc’er, viser nye tal fra analysehuset Gartner.

Det svarer til en nedgang på 4,3 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i 2017.

I alt blev der i 2018 solgt 259,4 millioner pc’er, hvilket svarer til en nedgang på 1,3 procent i forhold til 2017.

Ifølge analysehuset er der dog spirende tegn på fremgang i 2018.

Faktisk var der vækst i pc-salget i både andet og tredje kvartal fulgt af nedgang i fjerde kvartal - ikke mindst på grund af en stor bølge af indkøb i erhvervslivet, som er for tiden er godt i gang med at opgraderes deres pc’er.

“Lige da efterspørgslen i pc-markedet begyndte at stige, løb vi ind i supply chain-udfordringer, da leverandørerne ikke kunne levere den ønskede mængde CPU’er,” lyder det fra Gartner.

Selskabet forventer, at efterspørgslen vil fortsætte på højt niveau et godt stykke ind i 2019.

Pc-salget blev herudover påvirket af uro på den politiske verdenssene-

“Politisk og økonomisk usikkerhed i visse lande har haft en kølende effekt på pc-efterspørgslen,” lyder det fra Gartner.

Selskabet peger på, at der ‘endda’ har været usikkerhed på det ellers stærke amerikanske marked, hvor små og mellemstore virksomheder nu regnes for at tilhøre gruppen af ‘sårbare kundegrupper.’

Desuden er julesalget ikke længere så stærk en faktor, som det hidtil har været.

Gartner peger på, at fjerde kvartal typisk er kvartalet, hvor små virksomheder i det såkaldte SOHO-segment (small office/home office), da de har brug for at brænde penge af, inden skatteårets afslutning til nytår.

Men i år har SOHO-køberne været tilbageholdende med at investere i nye produkter på grund af den politiske og økonomiske usikkerhed.

Læs også:

CPU-tørke rammer for alvor: Pc-producent indstiller produktionen i månedsvis

Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job