Globalt pc-salg falder: Her er årsagerne

Det globale pc-salg falder, efter flere kvartaler med vækst. Årsagen skal især findes i to tendenser.

Artikel top billede

Der blev i fjerde kvartal 2018 i alt i verden solgt 68,6 millioner pc’er, viser nye tal fra analysehuset Gartner.

Det svarer til en nedgang på 4,3 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i 2017.

I alt blev der i 2018 solgt 259,4 millioner pc’er, hvilket svarer til en nedgang på 1,3 procent i forhold til 2017.

Ifølge analysehuset er der dog spirende tegn på fremgang i 2018.

Faktisk var der vækst i pc-salget i både andet og tredje kvartal fulgt af nedgang i fjerde kvartal - ikke mindst på grund af en stor bølge af indkøb i erhvervslivet, som er for tiden er godt i gang med at opgraderes deres pc’er.

“Lige da efterspørgslen i pc-markedet begyndte at stige, løb vi ind i supply chain-udfordringer, da leverandørerne ikke kunne levere den ønskede mængde CPU’er,” lyder det fra Gartner.

Selskabet forventer, at efterspørgslen vil fortsætte på højt niveau et godt stykke ind i 2019.

Pc-salget blev herudover påvirket af uro på den politiske verdenssene-

“Politisk og økonomisk usikkerhed i visse lande har haft en kølende effekt på pc-efterspørgslen,” lyder det fra Gartner.

Selskabet peger på, at der ‘endda’ har været usikkerhed på det ellers stærke amerikanske marked, hvor små og mellemstore virksomheder nu regnes for at tilhøre gruppen af ‘sårbare kundegrupper.’

Desuden er julesalget ikke længere så stærk en faktor, som det hidtil har været.

Gartner peger på, at fjerde kvartal typisk er kvartalet, hvor små virksomheder i det såkaldte SOHO-segment (small office/home office), da de har brug for at brænde penge af, inden skatteårets afslutning til nytår.

Men i år har SOHO-køberne været tilbageholdende med at investere i nye produkter på grund af den politiske og økonomiske usikkerhed.

Læs også:

CPU-tørke rammer for alvor: Pc-producent indstiller produktionen i månedsvis

Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S