Globalt pc-salg falder: Her er årsagerne

Det globale pc-salg falder, efter flere kvartaler med vækst. Årsagen skal især findes i to tendenser.

Artikel top billede

Der blev i fjerde kvartal 2018 i alt i verden solgt 68,6 millioner pc’er, viser nye tal fra analysehuset Gartner.

Det svarer til en nedgang på 4,3 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i 2017.

I alt blev der i 2018 solgt 259,4 millioner pc’er, hvilket svarer til en nedgang på 1,3 procent i forhold til 2017.

Ifølge analysehuset er der dog spirende tegn på fremgang i 2018.

Faktisk var der vækst i pc-salget i både andet og tredje kvartal fulgt af nedgang i fjerde kvartal - ikke mindst på grund af en stor bølge af indkøb i erhvervslivet, som er for tiden er godt i gang med at opgraderes deres pc’er.

“Lige da efterspørgslen i pc-markedet begyndte at stige, løb vi ind i supply chain-udfordringer, da leverandørerne ikke kunne levere den ønskede mængde CPU’er,” lyder det fra Gartner.

Selskabet forventer, at efterspørgslen vil fortsætte på højt niveau et godt stykke ind i 2019.

Pc-salget blev herudover påvirket af uro på den politiske verdenssene-

“Politisk og økonomisk usikkerhed i visse lande har haft en kølende effekt på pc-efterspørgslen,” lyder det fra Gartner.

Selskabet peger på, at der ‘endda’ har været usikkerhed på det ellers stærke amerikanske marked, hvor små og mellemstore virksomheder nu regnes for at tilhøre gruppen af ‘sårbare kundegrupper.’

Desuden er julesalget ikke længere så stærk en faktor, som det hidtil har været.

Gartner peger på, at fjerde kvartal typisk er kvartalet, hvor små virksomheder i det såkaldte SOHO-segment (small office/home office), da de har brug for at brænde penge af, inden skatteårets afslutning til nytår.

Men i år har SOHO-køberne været tilbageholdende med at investere i nye produkter på grund af den politiske og økonomiske usikkerhed.

Læs også:

CPU-tørke rammer for alvor: Pc-producent indstiller produktionen i månedsvis

Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S