Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

De tyske konkurrencemyndigheder kan være på vej med et forbud, der kan ramme dele af Facebook omfattende dataindsamling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Efter tre års efterforskning planlægger den tyske konkurrencemyndighed Bundeskartellamt nu at udstede en ordre, der skal sætte en stopper for Facebooks indsamling af visse brugerdata.

Det skriver den tyske avis Bild am Sonntag.

Ifølge den tyske avis vil Bundeskartellamt snart informere Facebook om sine konklusioner samt oplyse selskabet om, hvad det skal gøre for at efterkomme ordren.

Bild am Sonntag oplyser samtidig, at det endnu ikke er fastlagt, hvor omfattende ændringer Facebook bliver tvunget til at foretage, og det er heller ikke klart, hvor lang tid Facebook får til at efterkomme ordren.

Den tyske vagthund er især kritisk overfor Facebooks praksis med at indsamle data via tredjepartstjenester som Instagram og WhatsApp (som Facebook selv ejer, red) og diverse hjemmeside og online-spil.

De tyske myndigheder har herunder også fokus på Facebooks indsamling af data via blandt andet de såkaldte like-knapper, der bliver brugt på mange hjemmeside. En dataindsamling der også rammer folk, der ikke nødvendigvis er Facebook-brugere.

Facebook oplyser til den tyske avis, at selskabet bestrider de konklusioner, som de tyske myndigheder er kommet frem til.

Ifølge Bild Am Sonntag kan Facebook risikere en bøde på op til 10 millioner euro, hvis selskabet ikke efterkommer de tyske myndigheders ordre.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest