Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

De tyske konkurrencemyndigheder kan være på vej med et forbud, der kan ramme dele af Facebook omfattende dataindsamling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Efter tre års efterforskning planlægger den tyske konkurrencemyndighed Bundeskartellamt nu at udstede en ordre, der skal sætte en stopper for Facebooks indsamling af visse brugerdata.

Det skriver den tyske avis Bild am Sonntag.

Ifølge den tyske avis vil Bundeskartellamt snart informere Facebook om sine konklusioner samt oplyse selskabet om, hvad det skal gøre for at efterkomme ordren.

Bild am Sonntag oplyser samtidig, at det endnu ikke er fastlagt, hvor omfattende ændringer Facebook bliver tvunget til at foretage, og det er heller ikke klart, hvor lang tid Facebook får til at efterkomme ordren.

Den tyske vagthund er især kritisk overfor Facebooks praksis med at indsamle data via tredjepartstjenester som Instagram og WhatsApp (som Facebook selv ejer, red) og diverse hjemmeside og online-spil.

De tyske myndigheder har herunder også fokus på Facebooks indsamling af data via blandt andet de såkaldte like-knapper, der bliver brugt på mange hjemmeside. En dataindsamling der også rammer folk, der ikke nødvendigvis er Facebook-brugere.

Facebook oplyser til den tyske avis, at selskabet bestrider de konklusioner, som de tyske myndigheder er kommet frem til.

Ifølge Bild Am Sonntag kan Facebook risikere en bøde på op til 10 millioner euro, hvis selskabet ikke efterkommer de tyske myndigheders ordre.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics