Tyske myndigheder kan tvinge Facebook til store ændringer: Skal stoppe den omfattende dataindsamling

De tyske konkurrencemyndigheder kan være på vej med et forbud, der kan ramme dele af Facebook omfattende dataindsamling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld / Niels de Boissezon)

Efter tre års efterforskning planlægger den tyske konkurrencemyndighed Bundeskartellamt nu at udstede en ordre, der skal sætte en stopper for Facebooks indsamling af visse brugerdata.

Det skriver den tyske avis Bild am Sonntag.

Ifølge den tyske avis vil Bundeskartellamt snart informere Facebook om sine konklusioner samt oplyse selskabet om, hvad det skal gøre for at efterkomme ordren.

Bild am Sonntag oplyser samtidig, at det endnu ikke er fastlagt, hvor omfattende ændringer Facebook bliver tvunget til at foretage, og det er heller ikke klart, hvor lang tid Facebook får til at efterkomme ordren.

Den tyske vagthund er især kritisk overfor Facebooks praksis med at indsamle data via tredjepartstjenester som Instagram og WhatsApp (som Facebook selv ejer, red) og diverse hjemmeside og online-spil.

De tyske myndigheder har herunder også fokus på Facebooks indsamling af data via blandt andet de såkaldte like-knapper, der bliver brugt på mange hjemmeside. En dataindsamling der også rammer folk, der ikke nødvendigvis er Facebook-brugere.

Facebook oplyser til den tyske avis, at selskabet bestrider de konklusioner, som de tyske myndigheder er kommet frem til.

Ifølge Bild Am Sonntag kan Facebook risikere en bøde på op til 10 millioner euro, hvis selskabet ikke efterkommer de tyske myndigheders ordre.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg