Huawei fyrer polsk chef efter anklager om spionage: Hans handlinger har ingen relation til virksomheden

Den kinesiske tele-virksomhed Huawei har valgt at fyre den polske chef der fredag blev anholdt for at udføre spionage for den kinesiske regering.

Artikel top billede

Huawei fyrer sin polske salgs-chef efter, at han fredag i sidste uge, blevet anholdt efter mistanke om spionage på vegne af de kinesiske regering.

Læs mere her: Huawei-chef og politiagent anholdt for spionage i Polen

Den kinesiske tech-virksomhed tilføjer samtidig, at den nu tidligere ansatte Wang Weijing ikke handlede på vegne af virksomheden.

Det skriver det amerikanske medie CNBC.

Den tidligere salgs-chef for Huawei i Polen har “miskrediteret” virksomheden og hans handlinger “havde ingen relation til selskabet,” lyder det ifølge CNBC fra Huawei efter fyringen.

Derudover understregede Huawei, der er verdens næststørste smartphone-producent, endnu engang, at selskabet følger loven i alle lande.

Læs også: Dansk Huawei-chef efter nye spion-beskyldninger i USA: “Vi nyder fuld tillid fra vores danske kunder og samarbejdspartnere"

Umiddelbart efter anholdelsen af Weijing fredag lød det fra Huawei, at man 'er opmærksom på situationen, som nu undersøges.’

Anholdelsen kommer efter mange spekulationer i flere vestlige lande, herunder Danmark, om Huawei bliver brugt af den kinesiske regering til at spionere på vestlige lande.

Det har også fået flere lande til at udelukke det kinesiske selskab fra arbejdet på den kommende 5G-forbindelse.

Huawei er i dag leverandør for TDC og flere politikere er imod at samarbejdet fortsætter om det kommende 5G-netværk i Danmark.

Indtil nu har Center for Cybersikkerhed dog fastholdt at man ikke ser grund til at stoppe samarbejdet med den kinesiske virksomhed.

Læs også: Huawei er på danske ‘sikkerhedsmyndigheders radar’

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job