Huawei er på danske ‘sikkerhedsmyndigheders radar’

Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radar. Selskabet står i dag for blandt andet hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Artikel top billede

Kinesiske Huawei er på de danske sikkerhedsmyndigheders radars, fortæller Forsvarets Efterretningstjeneste til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Det sker efter, at en række lande - senest Storbritannien - har fravalgt Huawei som leverandør af centrale systemer i deres tele-infrastruktur på grund af mistanke om spionage.

Det kan du læse mere om her: Huawei lægges på is af et af Europas største telefirmaer efter spionrygter - al centralt udstyr skal fjernes

Herhjemme står Huawei blandt andet for hele udbygningen af TDC’s 4G-net.

Hidtil har Center for Cybersikkerhed og Forsvarets Efterretningstjeneste fastholdt, at Huawei ikke udgår nogen sikkerhedsrisiko.

Det kan du læse mere om her: Efter spionageanklager fra FBI, CIA og NSA mod dansk infrastrukturleverandør: Forsvarets Efterretningstjeneste stoler stadig 100 procent på Huawei

Men nu siger FE-chef, Lars Findsen, til avisen, at Huawei er ‘på de danske sikkerhedsmyndigheders radar’ i forbindelse med den kommende udbygning af 5G-netværket.

“Ligesom der tidligere har været opmærksomhed omkring Huawei og det forhold, at kinesiske selskaber har den størrelse, som de har, og at der er den dynamik imellem selskaber i Kina og så den kinesiske stat, så kommer vi også til i forbindelse med 5G-problematikken at beskæftige os med det tema,” siger han til avisen.

Også Thomas Lund-Sørensen fra Center for Cybersikkerhed siger, at meldingerne fra de øvrige lande gør indtryk.

Huawei har hele tiden fastholdt, at selskabet ikke spionerer.

Læs også:

Huawei igen ramt af spionage-rygter: Snager selskabet i dine data - har vi noget at frygte?

USA advarer andre lande mod at bruge Huawei-produkter

Huawei ramt af nye spionanklager: Kinesiske spioner hackede netværk med hjælp fra Huawei

Nu er det lov: USA nedlægger forbud mod ledende kinesiske mobil- og netværksgiganter

Australien tror ikke på Huawei: Sortlistes som 5G-leverandør af frygt for spionage

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S