Mette Frederiksen klar at gå enegang og indføre ny digital skat: Vil have Google og Facebook til at bidrage mere til statskassen

Socialdemokratiets formand Mette Frederiksen er klar til at gå dansk enegang og indføre en ny digital, der skal ramme virksomheder som Google og Facebook.

Artikel top billede

Google og Facebook kan muligvis ende med at skulle betale mere i dansk skat, hvis Socialdemokratiet vinder regeringsmagten.

For ifølge nyhedsbureauet Ritzau er socialdemokratiets formand Mette Frederiksen klar til at gå enegang og indføre en ny digital beskatning på it-giganterne.

"Hvis ikke vi kan blive enige om det her på europæisk plan, så er jeg villig til, at vi går enegang. For eksempel sammen med nogle af de ligesindede lande, der tænker det samme,” sagde Mette Frederiksen ifølge Ritzau, da hun mandag deltog i en konference hos Tænketanken Europa.

Her understregede Mette Frederiksen også, at de store tech-virksomheder har en så enorm omsætning, at det ifølge hende kun er rimeligt, at de bidrager mere til statskassen.

EU-landene har indtil uden held forsøgt at nå til enighed om en fælles europæisk skat på it-giganterne.

Derfor har en række lande valgt at gå enegang og af egen drift indføre en skat på it-giganterne. Eksempelvis har Frankrig allerede fra 1. januar indført en digital skat, mens lande som Østrig, Storbritannien, Spanien og Italien ventes at følge trop i de kommende år.

Finansminister Kristian Jensen har dog tidligere advaret mod, at en skat på it-giganter - som primært vil ramme amerikanske selskaber - vil kunne føre til amerikanske sanktioner mod europæiske virksomheder.

Læs også:
Fem europæiske lande er på vej med sær-skat på it-giganter: Få overblikket over landenes planer her

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S