Vestager vil give konkurrenter adgang til it-giganters data: "Jeg vil virkeligt gerne stille de data, man producerer, når man foretager en Google-søgning, til rådighed for andre"

Interview: Margrethe Vestager (R) vil gøre op med de internationale teknologigiganters eneret til at eje de data, der skabes på selskabernes digitale platforme. Data skal i stedet gives fri til alle. "For mig er det essentielle, at du selv ejer de data, du producerer. Det er ikke algoritmen, der producerer data," siger hun til Computerworld.

Artikel top billede

Margrethe Vestager (R), konkurrencekommissær i EU, vil give flere selskaber adgang til it-giganternes data. Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i den storpolitiske diskussion om, hvilke selskaber der har ret til forbrugernes data
  • Se hvorfor Margrethe Vestager mener, at det er forbrugerne - og ikke it-giganterne - der ejer retten til data
  • Bliv klogere på udsigten til nye regulativer på området
  • Læs om perspektiveringer til lignende sager i andre branche
1.205
6:15 min
Google, Apple, Facebook og andre globale it-giganter kommer i fremtiden til at stille data til rådighed for selskabernes konkurrenter - i hvert fald hvis det står til EU's danske konkurrencekommissær Margrethe Vestager (R).

Hun spår, at teknologimastodonternes eksklusive ejerskab af de data, som verdens brugere producerer på selskabernes digitale platforme, vil blive reguleret allerede i løbet af den næste valgperiode i Europa-Parlamentet.

Dermed gør Margrethe

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP Buisness Intelligence teknisk udvikler til Cyberdivisionen i Ballerup

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,