SKI klar med en af sine allerstørste udbud: Cloud-rammeaftalen 02.19 til fire milliarder kroner

SKI er klar med udbudsmaterialet til den længe ventede milliard-rammeaftale 02.19 SaaS-Cloud. Rammekontrakten giver plads til mere end 50 forskellige leverandører og har en samlet værdi på næsten fire milliarder kroner. Se al materialet her.

Artikel top billede

SKI er efter et halvt års forsinkelse klar med udbudsmaterialet til en af SKI’s absolut største aftaler med en forventet omsætning i milliard-klassen, nemlig SKI 02.19 SaaS-Cloud.

Rammeaftalen dækker som navnet antyder over indkøb af cloud-løsninger til det offentlige, og der er tale om et udbud i den absolut største vægtklasse.

Den store rammeaftale har en samlet værdi på næsten fire milliarder kroner, der dækker over levering af både services, rådgivning, udvikling, internet og support.

Det forventes, at mere end 50 forskellige leverandører får plads under rammeaftalen, som erstatter en lignende, nuværende aftale.

Selv defineres SaaS i udbudsmaterialet som “fuldt udviklede slutbruger-applikationer, der leveres som en internet- eller anden databaseret service, dvs. hvor leverandøren stiller softwareapplikationen til rådighed for kunden, og hvor leverandøren ejer og løbende udvikler og supporterer softwareapplikationen.

SKI 02.19 Saas-Cloud er tidligere blevet beskrevet grundigt på Computerworld af klummeskribenterne Lars Kjær Kuhlmann og Morten T. Pedersen fra Tenbid Consulting.

“Omsætningen er stor, der er plads til mange leverandører, den favner meget bredt og sidst - men ikke mindst - så er det en aftale, som kræver en betydelig indsats af leverandørerne,” skrev de i december i en klumme.

Den kan du læse her: SKI 02.19 bliver en af SKI’s absolut største aftaler med en forventet omsætning i milliardklassen - se her, hvad den (nok) kommer til at indeholde.

SKI meddeler, at 02.19 SaaS-Cloud kommer ‘i hovedtræk’ kommer til at ‘minde om den eksisterende aftale på området.’

Offentlig udbud

Rammeaftalen udbydes uden forudgående prækvalifiation i et offentligt udbud.

“Målet er at lave en rammeaftale med konkurrencedygtige priser, der kan understøtte den opgaveløsning, som de forskellige offentlige myndigheder og institutioner varetager gennem it-værktøjer, som leverandørerne stiller til rådighed for brugerne på den kommende rammeaftale,” lyder det fra SKI.

Rammeaftalen består af en række delaftaler, hvor de største er omkring en kvart milliard kroner værd.

For at komme i betragtning som leverandør til det store udbud, skal man som minimum have positiv egenkapital og en samlet omsætning på mindst fem millioner kroner om året.

Du finder hele udbudsmaterialet til SKI 02.19 SaaS-Cloud her.

Der er sidste frist for afgivelse af tilbud 8. februar. Rammeaftalen ventes at træde i kraft til april.

Læs også:

Cloud-markedet voksede med enorme 32 procent i 2018 - disse ni leverandører sidder på mere end halvdelen af markedet

Den store SKI 02.19-aftale bliver klar lige efter nytår trods manglende afklaring af regler for udflytning af data

It-chefer overser fuldstændig værdien af edge computing: "Vi er først ved at forstå, hvad cloudvirkelig kan"

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks