Virksomheder skrotter CFCS til overvågnings-opgave: “Det er ikke alle informationer, vi er interesseret i at dele med centeret”

Danske teleleverandører har oprettet en ny enhed til at overvåge deres netværk for mulige hackerangreb. Men enheden er bevidst blevet placeret uden for Center for Cybersikkerhed (CFCS).

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor der er nogle informationer, de danske teleleverandører ikke vil dele med Center for Cybersikkerhed
  • Find ud af hvorfor Center for Cybersikkerhed alligevel har været med til at finansiere den nye enhed
  • Læs hvorfor GlobalConnect mener, at det kun er rimeligt at Center for Cybersikkerhed alligevel er med til at finansiere enheden
858
4:30 min
Landets seks mest udsatte sektorer skal etablere en ny cyber-enhed, der skal bekæmpe hackere og digitale trusler.

En såkaldt DCIS (decentral cyber- og informationssikkerhedsenhed) der skal advare mod potentielle cyber-trusler.

Blandt de danske teleleverandører har man valgt at oprette den nye enhed hos DK-Cert, der er en uafhængig enhed, som håndterer it-sikkerhedshændelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job