Finanstilsynet har anmeldt TDC-læk til politiet

Bagmandspolitiet er blevet bedt om at efterforske en uretmæssig videregivelse af information i forbindelse med historien om et muligt TDC-salg.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Finanstilsynet har bedt Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK) om at se nærmere på sagen om uretmæssig videregivelse af oplysninger i sagen om er overtagelsestilbud i TDC.

Det skriver Finanstilsynet på sin hjemmeside.

Flere medier skrev i februar sidste år, at de var i besidelse af et brev til TDC's bestyrelsesformand, der viste, at et konsortium ønskede at købe samtlige aktier i TDC.

“Det er Finanstilsynets vurdering, at der skete uretmæssig videregivelse af intern viden i forbindelse med fremsendelsen af e-mail med vedhæftet udkast til brev stilet til TDC’s bestyrelsesformand til en række medier.”

Derfor bad Finanstilsynet SØIK om at gå ind i sagen allerede 22. juni sidste år.

Tilsynet har imidlertid først i dag valgt at offentliggøre anmeldelsen af “efterforskningsmæssige hensyn,” skriver tilsynet.

Efterforskning indstillet

SØIK har dog nu valgt at indstille eftersøgningen på, hvem der kunne have lækket brevet til medierne.

“Finanstilsynet er af SØIK blevet oplyst om, at efterforskningen af sagen er blevet indstillet, idet det ikke har været muligt at identificere afsenderen bag e-mailadressen,” skriver Finanstilsynet.

Medierne skrev i februar på baggrund af det lækkede brev, at et konsortium bestående af de danske pensionskasser ATP, PFA og PKA og den australske investeringsbank Macquarie & Real Assets Europe Limited, planlagde at købe alle aktier i TDC.

Dette køb blev senere gennemført, hvilket du kan læse mere om her: Se tilbuds-dokumentet: Her er pensionskassernes tilbud på TDC - kan trække alle TDC's frie reserver ud i udbytte

Læs også:

TDC's nye ejere har forgældet TDC til op over begge ører - kan ramme investeringsplaner

Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job