Mere end halvdelen af alle danskere tager ikke backup af deres computere

Kun fire ud af 10 danskere tager jævnligt sikkerhedskopier af sine data. Det viser en undersøgelse fra DK-Cert.

Artikel top billede

Hvis computeren brænder sammen eller bliver stjålet, så har man heldigvis en backup af feriebilleder, mails og vigtige dokumenter. Eller har man?

Det er nemlig langt fra flertallet af danskere, der er i den situation. For mere end halvdelen vil en stjålet PC nemlig betyde, at alt indhold forsvinder sammen med computeren.

Ifølge en undersøgelse fra DK-Cert, så er det kun fire ud af 10 danskere, der rent faktisk har en backup.

“Blot 41 procent af danskerne fortæller, at de jævnligt foretager en sikkerhedskopi af data på deres computer. Seks ud af ti brugere har således ikke en tidssvarende backup af deres data,” står der i undersøgelsen.

Ikke kun dårligt nyt

Der er dog positive pointer i undersøgelsen. Det er nemlig ikke første gang, at DK-Cert har spurgt danskerne til deres backup-vaner, og der er tallet det højeste man har målt.

Tidligere har det nemlig set endnu værre ud. Det er nemlig første gang siden 2013, at mere end 40 procent af danskerne tager backup.

DK-Cert peger selv på, at årsagen formentlig skal findes i, at muligheden for at tage backup i en cloud-løsning.

“Af de borgere, der tager sikkerhedskopi af pc’en, anvender 66 procent cloud-løsninger på nettet og desuden anvender 68 procent også eksterne enheder til backup,” lyder det i rapporten.

Billedet ændrer sig ikke meget, hvis man ser på antallet af danskere, der tager backup af deres øvrige enheder, som mobil og tablets.

Her svarer 58 procent, at de ikke tager backup af enheden. Her er cloud-backup dog endnu mere populært. Det er nemlig hele 82, der bruger den løsning.

Læs hele undersøgelsen fra DK-Cert.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S