Mere end halvdelen af alle danskere tager ikke backup af deres computere

Kun fire ud af 10 danskere tager jævnligt sikkerhedskopier af sine data. Det viser en undersøgelse fra DK-Cert.

Artikel top billede

Hvis computeren brænder sammen eller bliver stjålet, så har man heldigvis en backup af feriebilleder, mails og vigtige dokumenter. Eller har man?

Det er nemlig langt fra flertallet af danskere, der er i den situation. For mere end halvdelen vil en stjålet PC nemlig betyde, at alt indhold forsvinder sammen med computeren.

Ifølge en undersøgelse fra DK-Cert, så er det kun fire ud af 10 danskere, der rent faktisk har en backup.

“Blot 41 procent af danskerne fortæller, at de jævnligt foretager en sikkerhedskopi af data på deres computer. Seks ud af ti brugere har således ikke en tidssvarende backup af deres data,” står der i undersøgelsen.

Ikke kun dårligt nyt

Der er dog positive pointer i undersøgelsen. Det er nemlig ikke første gang, at DK-Cert har spurgt danskerne til deres backup-vaner, og der er tallet det højeste man har målt.

Tidligere har det nemlig set endnu værre ud. Det er nemlig første gang siden 2013, at mere end 40 procent af danskerne tager backup.

DK-Cert peger selv på, at årsagen formentlig skal findes i, at muligheden for at tage backup i en cloud-løsning.

“Af de borgere, der tager sikkerhedskopi af pc’en, anvender 66 procent cloud-løsninger på nettet og desuden anvender 68 procent også eksterne enheder til backup,” lyder det i rapporten.

Billedet ændrer sig ikke meget, hvis man ser på antallet af danskere, der tager backup af deres øvrige enheder, som mobil og tablets.

Her svarer 58 procent, at de ikke tager backup af enheden. Her er cloud-backup dog endnu mere populært. Det er nemlig hele 82, der bruger den løsning.

Læs hele undersøgelsen fra DK-Cert.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S