Kan ny reform blive dødsstødet for Sundhedsplatformen? Regeringen vil samle al sundheds-it i helt ny statslig myndighed

Regeringens nye sundhedsuspil lægger op til at samle al sundheds-it i det nye organ, Sundhedsvæsen Danmark.

Artikel top billede

(Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Regeringen vil gøre op med den eksisterende struktur i det danske sundhedsvæsen, hvor hver enkelt region har ansvaret for sit eget it-system.

Det fremgår af regeringens nye udspil til en sundhedsreform.

Her lægger regeringen op til at afskaffe regionerne og samle al sundheds-it i en nyt statslig myndighed, der får navnet 'Sundhedsvæsen Danmark.'

Det hidtidige struktur har blandt andet ført til skandale-sagen om it-systemet Sundhedplatformen, der bliver anvendt på hospitaler i Region Hovedstaden og Region Sjælland.

Problematiske it-systemer

I udspillet erkender regeringen også, at den hidtige struktur især har været problematisk på it-området.

”Men der er flere opgaver, hvor der i dag ikke er tilstrækkelig koordination og fremdrift. Det gælder eksempelvis sygehusenes it-systemer, akutområdet, fælles indkøb og overholdelse af patientrettighederne,” står der i udspillet.

Den nye myndighed Sundhedsvæsen Danmark, som Regeringen ønsker placeret i Aarhus, skal ifølge udspillet godkende alle nye større it-projekter i sundhedsforvandlingerne, og planen er at der skal etableres ét nyt integreret system.

"Sundhedsreformen vil skabe en stærkere organisa- torisk ramme, som blandt andet skal forhindre, at der igen opstår de problemer med udrulningen af it-systemer, som brugerne af Sundhedsplatformen har oplevet," står der i udspillet.

Dansk Folkeparti: Kan blive dødstødet for Sundhedsplatformen
Dansk Folkeparts sundhedsordfører, Liselotte Blixt, har for nylig sagt til lokalavisen Folketidende, at hun forventer at sundhedsreformens opgør med regionerne kan blive dødstødet for Sundhedsplatform, der anvendes på hospitaler i Region Sjælland og Region Hovedstaden.

”Nogle af de ting skal op i landsdækkende regi. Man skal have fælles it, så det er måske enden på Sundhedsplatformen, som man bøvler med,” siger Liselott Blixt til Folketidende.

Det kan du læse mere om her: Politikere: Sundhedsreform kan blive dødsstødet for Sundhedsplatformen

Det er dog værd at bemærke, at regeringens udspil ikke kan ikke blive gennemført før folketingsvalget, der ventes at komme i løbet af foråret.

Det er fortsat åbent spørgsmål om der vil være flertal for reformen efter et valg.

Læs også:

DF vil droppe Sundhedsplatformen: Indfør det samme system på alle sygehuse

Sundhedsminister sætter pris på udskiftning af Sundhedsplatformen: Vil koste næsten tre milliarder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job