Kan ny reform blive dødsstødet for Sundhedsplatformen? Regeringen vil samle al sundheds-it i helt ny statslig myndighed

Regeringens nye sundhedsuspil lægger op til at samle al sundheds-it i det nye organ, Sundhedsvæsen Danmark.

Artikel top billede

(Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Regeringen vil gøre op med den eksisterende struktur i det danske sundhedsvæsen, hvor hver enkelt region har ansvaret for sit eget it-system.

Det fremgår af regeringens nye udspil til en sundhedsreform.

Her lægger regeringen op til at afskaffe regionerne og samle al sundheds-it i en nyt statslig myndighed, der får navnet 'Sundhedsvæsen Danmark.'

Det hidtidige struktur har blandt andet ført til skandale-sagen om it-systemet Sundhedplatformen, der bliver anvendt på hospitaler i Region Hovedstaden og Region Sjælland.

Problematiske it-systemer

I udspillet erkender regeringen også, at den hidtige struktur især har været problematisk på it-området.

”Men der er flere opgaver, hvor der i dag ikke er tilstrækkelig koordination og fremdrift. Det gælder eksempelvis sygehusenes it-systemer, akutområdet, fælles indkøb og overholdelse af patientrettighederne,” står der i udspillet.

Den nye myndighed Sundhedsvæsen Danmark, som Regeringen ønsker placeret i Aarhus, skal ifølge udspillet godkende alle nye større it-projekter i sundhedsforvandlingerne, og planen er at der skal etableres ét nyt integreret system.

"Sundhedsreformen vil skabe en stærkere organisa- torisk ramme, som blandt andet skal forhindre, at der igen opstår de problemer med udrulningen af it-systemer, som brugerne af Sundhedsplatformen har oplevet," står der i udspillet.

Dansk Folkeparti: Kan blive dødstødet for Sundhedsplatformen
Dansk Folkeparts sundhedsordfører, Liselotte Blixt, har for nylig sagt til lokalavisen Folketidende, at hun forventer at sundhedsreformens opgør med regionerne kan blive dødstødet for Sundhedsplatform, der anvendes på hospitaler i Region Sjælland og Region Hovedstaden.

”Nogle af de ting skal op i landsdækkende regi. Man skal have fælles it, så det er måske enden på Sundhedsplatformen, som man bøvler med,” siger Liselott Blixt til Folketidende.

Det kan du læse mere om her: Politikere: Sundhedsreform kan blive dødsstødet for Sundhedsplatformen

Det er dog værd at bemærke, at regeringens udspil ikke kan ikke blive gennemført før folketingsvalget, der ventes at komme i løbet af foråret.

Det er fortsat åbent spørgsmål om der vil være flertal for reformen efter et valg.

Læs også:

DF vil droppe Sundhedsplatformen: Indfør det samme system på alle sygehuse

Sundhedsminister sætter pris på udskiftning af Sundhedsplatformen: Vil koste næsten tre milliarder

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S