Direktør i Microsoft Danmark fratrådt i al hemmelighed: Afløser endnu ikke fundet

Der er udskiftning i toppen af ledelsen hos Microsoft Danmark, hvor Simon Høgsbro i al diskretion er stoppet som direktør for customer succes. Hans efterfølger er endnu ikke fundet, lyder det fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Helt ubemærket har Microsoft sagt farvel til direktør for customer succes, Simon Høgsbro, efter mindre end to år på posten.

Microsoft bekræfter over for Computerworld, at Simon Høgsbro stoppede hos den danske afdeling af it-giganten i forbindelse med årsskiftet.

Hos den kendte it-virksomhed i Lyngby har man ikke yderligere kommentarer til Høgsbros diskrete exit, udover at man er på udkig efter en afløser til stillingen.

Læs også: Microsoft smadrer frem på det danske cloud-marked: "Vi har fordoblet Azure-forretningen og regner med at gøre det samme igen næste år i Danmark"

På LinkedIn står Simon Høgsbro fortsat som direktør hos it-giganten, men på Microsofts egen hjemmeside er Høgsbros billede fjernet, og stillingen står i øjeblikket som ledig.

Allerede i august sidste år, var der senest ændringer på ledelsesgangen hos Microsoft Danmark.

Her var det tidligere løsningsdirektør Frederik Braun, der blev salgsdirektør, mens hans gamle stilling blev besat af den direktør for enterprise services & support, Crilles Jansen.

Læs også: Microsoft Danmark ændrer i direktionen: Her er den nye opstilling

Jobbet som direktør for customer succes handler i grove træk om at hjælpe kunderne over i cloud.

Det er et marked, der har været i en solid vækst for Microsoft i Danmark de seneste år.

Tidligere direktør for it-firma

Før Simon Høgsbro blev ansat af Microsoft i april 2017, var han CEO for it-virksomheden Xstream.

Her blev hans rolle at få sat gang i den globale vækst for virksomheden.

Derfør har Simon Høgsbro primært beskæftiget sig med telebranchen som ansat hos det new zealandske mobilselskab Spark og danske TDC.

Computerworld forsøger at få en kommentar fra Simon Høgsbro om hans exit fra Microsoft.

Læs også:

Microsoft Danmark vil gå vækstamok i det kommende år: Forventer omsætningen stiger med 150 procent

Derfor dominerer Azure i Danmark - kan Microsoft fastholde førertrøjen?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura