Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration

Skats nye milliarddyre inddrivelsessystem, PRSM, skaber store frustrationer i de danske kommuner, der bliver tvunget til at tilpasse mere end 100 it-systemer, så de kan udveksle data med det nye system. Det vil kommunerne nu kompenseres for.

Artikel top billede

Knap 120 kommunale it-systemer skal tilpasses, så de kan tale sammen med statens nye inddrivelsessystem, PRSM.

Og de mange krav om tilpasninger skaber ifølge it-mediet Version2 både vrede og store frustrationer i landets kommuner.

Flere anonyme kilder fra de danske kommuner oplyser til Version2, at de er magtesløse og frustrerede over de krav, som Gældsstyrelsen, der er en ny styrelse under Skat, stiller i forbindelse med udviklingen af det nye system.

Kommuner vil kompenseres

I et brev til skatteminister Karsten Lauritzen (V) gjorde Kommunernes Landsforening (KL) tilbage i november 2018 opmærksom på, at det nye system kræver ”væsentlige tilpasninger” af de kommunale it-system, hvilket vil være en både dyr og kompliceret affære.

Derfor vurderede KL ifølge brevet, at de danske kommuner bør kompenseres for de udgifter, der er forbundet med tilpasningen.

”Det er KL's opfattelse, at kommunerne skal kompenseres for omkostningerne, da tilpasning af it-systemerne er en forudsætning for den automatisererede inddrivelse, og kommunerne allerede har betalt en høj pris for centraliseringen og den fejlslagne digitalisering af inddrivelsen i SKAT,” lyder det i brevet.

Det nye inddrivelsessystem er afløseren for det kuldsejlede og skandaleombruste EFI-system, der blev lagt i graven tilbage i 2015.

Det er tidligere blevet vurderet, at regningen for det nye system vil løbe op i knap 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Læses lige nu

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Domain and Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S