Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration

Skats nye milliarddyre inddrivelsessystem, PRSM, skaber store frustrationer i de danske kommuner, der bliver tvunget til at tilpasse mere end 100 it-systemer, så de kan udveksle data med det nye system. Det vil kommunerne nu kompenseres for.

Artikel top billede

Knap 120 kommunale it-systemer skal tilpasses, så de kan tale sammen med statens nye inddrivelsessystem, PRSM.

Og de mange krav om tilpasninger skaber ifølge it-mediet Version2 både vrede og store frustrationer i landets kommuner.

Flere anonyme kilder fra de danske kommuner oplyser til Version2, at de er magtesløse og frustrerede over de krav, som Gældsstyrelsen, der er en ny styrelse under Skat, stiller i forbindelse med udviklingen af det nye system.

Kommuner vil kompenseres

I et brev til skatteminister Karsten Lauritzen (V) gjorde Kommunernes Landsforening (KL) tilbage i november 2018 opmærksom på, at det nye system kræver ”væsentlige tilpasninger” af de kommunale it-system, hvilket vil være en både dyr og kompliceret affære.

Derfor vurderede KL ifølge brevet, at de danske kommuner bør kompenseres for de udgifter, der er forbundet med tilpasningen.

”Det er KL's opfattelse, at kommunerne skal kompenseres for omkostningerne, da tilpasning af it-systemerne er en forudsætning for den automatisererede inddrivelse, og kommunerne allerede har betalt en høj pris for centraliseringen og den fejlslagne digitalisering af inddrivelsen i SKAT,” lyder det i brevet.

Det nye inddrivelsessystem er afløseren for det kuldsejlede og skandaleombruste EFI-system, der blev lagt i graven tilbage i 2015.

Det er tidligere blevet vurderet, at regningen for det nye system vil løbe op i knap 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S