Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration

Skats nye milliarddyre inddrivelsessystem, PRSM, skaber store frustrationer i de danske kommuner, der bliver tvunget til at tilpasse mere end 100 it-systemer, så de kan udveksle data med det nye system. Det vil kommunerne nu kompenseres for.

Artikel top billede

Knap 120 kommunale it-systemer skal tilpasses, så de kan tale sammen med statens nye inddrivelsessystem, PRSM.

Og de mange krav om tilpasninger skaber ifølge it-mediet Version2 både vrede og store frustrationer i landets kommuner.

Flere anonyme kilder fra de danske kommuner oplyser til Version2, at de er magtesløse og frustrerede over de krav, som Gældsstyrelsen, der er en ny styrelse under Skat, stiller i forbindelse med udviklingen af det nye system.

Kommuner vil kompenseres

I et brev til skatteminister Karsten Lauritzen (V) gjorde Kommunernes Landsforening (KL) tilbage i november 2018 opmærksom på, at det nye system kræver ”væsentlige tilpasninger” af de kommunale it-system, hvilket vil være en både dyr og kompliceret affære.

Derfor vurderede KL ifølge brevet, at de danske kommuner bør kompenseres for de udgifter, der er forbundet med tilpasningen.

”Det er KL's opfattelse, at kommunerne skal kompenseres for omkostningerne, da tilpasning af it-systemerne er en forudsætning for den automatisererede inddrivelse, og kommunerne allerede har betalt en høj pris for centraliseringen og den fejlslagne digitalisering af inddrivelsen i SKAT,” lyder det i brevet.

Det nye inddrivelsessystem er afløseren for det kuldsejlede og skandaleombruste EFI-system, der blev lagt i graven tilbage i 2015.

Det er tidligere blevet vurderet, at regningen for det nye system vil løbe op i knap 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S