Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration

Skats nye milliarddyre inddrivelsessystem, PRSM, skaber store frustrationer i de danske kommuner, der bliver tvunget til at tilpasse mere end 100 it-systemer, så de kan udveksle data med det nye system. Det vil kommunerne nu kompenseres for.

Artikel top billede

Knap 120 kommunale it-systemer skal tilpasses, så de kan tale sammen med statens nye inddrivelsessystem, PRSM.

Og de mange krav om tilpasninger skaber ifølge it-mediet Version2 både vrede og store frustrationer i landets kommuner.

Flere anonyme kilder fra de danske kommuner oplyser til Version2, at de er magtesløse og frustrerede over de krav, som Gældsstyrelsen, der er en ny styrelse under Skat, stiller i forbindelse med udviklingen af det nye system.

Kommuner vil kompenseres

I et brev til skatteminister Karsten Lauritzen (V) gjorde Kommunernes Landsforening (KL) tilbage i november 2018 opmærksom på, at det nye system kræver ”væsentlige tilpasninger” af de kommunale it-system, hvilket vil være en både dyr og kompliceret affære.

Derfor vurderede KL ifølge brevet, at de danske kommuner bør kompenseres for de udgifter, der er forbundet med tilpasningen.

”Det er KL's opfattelse, at kommunerne skal kompenseres for omkostningerne, da tilpasning af it-systemerne er en forudsætning for den automatisererede inddrivelse, og kommunerne allerede har betalt en høj pris for centraliseringen og den fejlslagne digitalisering af inddrivelsen i SKAT,” lyder det i brevet.

Det nye inddrivelsessystem er afløseren for det kuldsejlede og skandaleombruste EFI-system, der blev lagt i graven tilbage i 2015.

Det er tidligere blevet vurderet, at regningen for det nye system vil løbe op i knap 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job