Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration

Skats nye milliarddyre inddrivelsessystem, PRSM, skaber store frustrationer i de danske kommuner, der bliver tvunget til at tilpasse mere end 100 it-systemer, så de kan udveksle data med det nye system. Det vil kommunerne nu kompenseres for.

Artikel top billede

Knap 120 kommunale it-systemer skal tilpasses, så de kan tale sammen med statens nye inddrivelsessystem, PRSM.

Og de mange krav om tilpasninger skaber ifølge it-mediet Version2 både vrede og store frustrationer i landets kommuner.

Flere anonyme kilder fra de danske kommuner oplyser til Version2, at de er magtesløse og frustrerede over de krav, som Gældsstyrelsen, der er en ny styrelse under Skat, stiller i forbindelse med udviklingen af det nye system.

Kommuner vil kompenseres

I et brev til skatteminister Karsten Lauritzen (V) gjorde Kommunernes Landsforening (KL) tilbage i november 2018 opmærksom på, at det nye system kræver ”væsentlige tilpasninger” af de kommunale it-system, hvilket vil være en både dyr og kompliceret affære.

Derfor vurderede KL ifølge brevet, at de danske kommuner bør kompenseres for de udgifter, der er forbundet med tilpasningen.

”Det er KL's opfattelse, at kommunerne skal kompenseres for omkostningerne, da tilpasning af it-systemerne er en forudsætning for den automatisererede inddrivelse, og kommunerne allerede har betalt en høj pris for centraliseringen og den fejlslagne digitalisering af inddrivelsen i SKAT,” lyder det i brevet.

Det nye inddrivelsessystem er afløseren for det kuldsejlede og skandaleombruste EFI-system, der blev lagt i graven tilbage i 2015.

Det er tidligere blevet vurderet, at regningen for det nye system vil løbe op i knap 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job