Dansk Microsoft-direktør tavs om karriereplaner efter ubemærket exit: " Jeg er pt. på jordomrejse med familien"

Den nu tidligere direktør for customer succes hos Microsoft i Danmark er taget på jordomrejse med sin familie, efter at han i forbindelse med årsskiftet stoppede hos Microsoft Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Efter knap to år på posten som direktør for customer succes hos Microsoft Danmark stoppede Simon Høgsbro helt ubemærket.

Den ubemærkede exit er ikke sket for at træde direkte ud i et nyt topjob - i hvert fald ikke med det samme.

Læs også: Direktør i Microsoft Danmark fratrådt i al hemmelighed: Afløser endnu ikke fundet

Den nu tidligere Microsoft-direktør kan endnu ikke fortælle, om han stoppede til fordel for et andet job, men er i stedet taget ud på en længere ferie.

“Jeg kan bekræfte at jeg er stoppet i Microsoft. Jeg er pt. på jordomrejse med familien. Er hjemme til april,” oplyser Simon Høgsbro til Computerworld.

Han tilføjer, at han på nuværende tidspunkt ikke har flere oplysninger, som han kan dele.

Endnu ingen afløser fundet

Microsoft har tidligere fortalt Computerworld, at Simon Høgsbros exit forløb ganske fredeligt mellem begge parter.

Den danske afdeling af Microsoft har dog endnu ikke fundet en afløser til Høgsbros tidligere direktør-post.

Jobbet som direktør for customer succes handler i grove træk om at hjælpe kunderne over i cloud. Et marked, der har været i en solid vækst for Microsoft i Danmark de seneste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS