Politisk flertal i Folketinget kan være klar til at skrotte Sundhedsplatformen

Der tegner sig nu et politisk flertal for ét samlet it-system på sundhedsområdet. Det kan betyde en afskaffelse af det stærkt kritiserede it-system Sundhedsplatformen.

Artikel top billede

Sundhedsordførerne fra regereringspartierne Venstre, Konservative og Liberal Alliance samt Dansk Folkeparti ønsker, at man i forbindelse med en ny sundhedsreform får ét samlet it-system på sundhedsområdet.

Det skriver Berlingske.

Dermed kan der tegne sig et politisk flertal for at afskaffe it-systemet Sundhedsplatformen der anvendes i Region Hovedstaden og Region Sjælland.

I dag bliver der i de danske regioner to forskellige systemer. I Østdanmark bruger Sundhedsplatformen, der udviklet af danske NNIT og amerikanske Epic, mens regionerne i Vestdanmark har kastet deres kærlighed på den aarhusianske it-virksomhed Systematics EPJ-system.

Læs også: Systematic-stifter afventer nærmere udmeldinger om kommende EPJ-strategier for Danmark: "Vi ved endnu ikke, hvad det kommer til at betyde for vores forretning"

Således har Region Midtjylland allerede taget Systematics system i brug, mens man i de kommende år forventer at implementere systemet i Region Syddanmark og Region Nordjylland.

”På sigt skal vi have ét fælles IT-system. Alt andet giver ikke mening. Der er ingen grund til, at fem regioner prøver at opfinde den dybe tallerken. Og der har været så mange problemer med Sundhedsplatformen, at jeg har svært ved at se, at det skulle blive den,” siger Jane Heitmann, Venstres sundhedsordfører, til Berlingske.

Læs også: Professor: Sundhedsplatformen vil kunne udskiftes relativt hurtigt - men det vil blive dyrt og ressourcekrævende

Bliver dyrt og ressourcekrævende

Søren Lauesen, der er professor ved IT-Universitetet og ekspert i offentlige it-projekter, vurderer overfor Computerworld i sidste uge, at det vil være relativt hurtigt at udskifte Sundhedsplatformen. Men han understreger, at det vil blive en både dyr og ressourcekrævende proces.

Ifølge Søren Lauesen vil der formodentligt være store fordele ved at have ét samlet it-system på Sundhedsområdet, men han advarede samtidig mod, at man uden at have foretaget en grundig undersøgelse konkluderede, at Systematics system var det bedste, fordi det ikke var blevet mødt af samme kritik som Sundhedsplatformen

Sundhedsminister Ellen Trane Nørby (V) har tidligere vurderet, at den samlede regning for at udskifte sundhedsplatformen vil løbe op i 2,8 milliarder kroner.

Læs også: Region Hovedstaden melder om millionbesparelser på Sundhedsplatformen - men regnestykket mangler afgørende udgifter

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job