GDPR får dansk region til at øge overvågningen af medarbejderne

Region Midtjylland skærper reglerne for opsynet med sundhedspersonales opslag i it-systemerne.

Artikel top billede

(Foto: Michel Harder)

Den europæiske persondataforordning betyder, at Region Midtjylland nu øger indsatsen mod læger, sygeplejersker og andet sundhedspersonale, der kan være fristet til at slå personfølsomme oplysninger om patienter op i regionens it-systemer.

Det skriver it-mediet Version2, der oplyser, at regionen fra nytår har iværksæt en mere systematisk opfølgning på opslag fra personalet i systemerne, der kan virke mistænkelige.

”Regionen ønsker at iværksætte en mere systematisk opfølgning på mistænkelige opslag med henblik på at sikre, at lovgivningens krav vedrørende kontrol med behandling af personoplysninger i it-systemer opfyldes for hermed at kunne påvise og stoppe eventuelt misbrug af persondata, som Region Midtjylland er dataansvarlig for. Med indførelsen af databeskyttelsesforordningen er reglerne for dokumentation af beskyttelsen af persondata skærpet,” skriver Lena Danvøgg, juridisk specialkonsulent i Region Midtjylland, i en mail til Version2.

I mailen understreger regionen dog også, at der hidtil er blevet fulgt op på alle mistænkelig opslag i it-systemerne, hvis Regionen er blevet bekendt med det.

Personale på Rigshospitalet lækkede oplysninger

Ændringen kommer fordi GDPR betyder ændrerde regler, for hvordan regionen skal følge op på logninger, der viser mistænkelige opslag, skriver Version2.

Men ændringerne kommer ifølge Version2 også efter en periode med stigende fokus på blandt andet sundhedspersonalets opslag i it-systemet.

Eksempelvis kunne TV2 i 2014 afsløre, at Se & Hør havde betalte kilder på Rigshospitalet i København, der udleverede oplysninger om kendissers graviditetsscanninger.

Således kunne Se & Hør blandt andet have en fotograf liggende på lur, da den danske journalist og radiovært Anders Lund Madsen mødte op til en graviditetsscanning med sin kæreste. En sag der betød, at Se & Hør måtte betale en erstatning på 100.000 kroner til radioværten.

Læs også: Ekspert: Se og Hør-sag kunne være undgået med mindre kontrol

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS