Mobilepay sender ved fejl besked til 1,6 millioner brugere

En menneskelig fejl betød, at 1,6 millioner Android-brugere fik en fejlbesked med titlen "The message". Det har forårsagede et nedbrud, hvor Mobilepay fik så overbelastede systemer, at mange brugere ikke kunne logge på tjenesten.

Artikel top billede

En fejlbesked med titlen "The message" er blevet sendt til 1,6 millioner Android-brugere.

Det oplyser Peter Kjærgaard, der er pressechef hos Mobilepay, til Børsen.

"En helt almindelig menneskelig fejl er skyld i, at vi er kommet til at sende denne besked ud til Android-brugerne. Det er noget, vi selv er kommet til, det har intet med hacking at gøre," siger han til Børsen.

De 1,6 millioner fejlbeskeder svarer til, at omkring 40 procent af de omkring fire millioner Mobilepay-brugere i Danmark har modtaget beskeden.

Mobilepay er oppe at køre igen, men Mobilepays systemer var i en overgang så overbelastede, da beskeden fik mange brugere til at forsøge at logge på tjenesten på samme tid.

Om fejlbeskeden har reference til den kendte sang "The message" af Grandmaster Flash and the Furious Five vides på nuværende tidspunkt ikke.

Læs også: Mobilepay har i al hemmelighed lanceret ny funktion

Annonceindlæg fra Computerworld

Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil