Mobilepay sender ved fejl besked til 1,6 millioner brugere

En menneskelig fejl betød, at 1,6 millioner Android-brugere fik en fejlbesked med titlen "The message". Det har forårsagede et nedbrud, hvor Mobilepay fik så overbelastede systemer, at mange brugere ikke kunne logge på tjenesten.

Artikel top billede

En fejlbesked med titlen "The message" er blevet sendt til 1,6 millioner Android-brugere.

Det oplyser Peter Kjærgaard, der er pressechef hos Mobilepay, til Børsen.

"En helt almindelig menneskelig fejl er skyld i, at vi er kommet til at sende denne besked ud til Android-brugerne. Det er noget, vi selv er kommet til, det har intet med hacking at gøre," siger han til Børsen.

De 1,6 millioner fejlbeskeder svarer til, at omkring 40 procent af de omkring fire millioner Mobilepay-brugere i Danmark har modtaget beskeden.

Mobilepay er oppe at køre igen, men Mobilepays systemer var i en overgang så overbelastede, da beskeden fik mange brugere til at forsøge at logge på tjenesten på samme tid.

Om fejlbeskeden har reference til den kendte sang "The message" af Grandmaster Flash and the Furious Five vides på nuværende tidspunkt ikke.

Læs også: Mobilepay har i al hemmelighed lanceret ny funktion

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S