På direkte ordre fra den kinesiske regering: Nu er Microsoft-tjeneste blevet blokeret

Microsofts søgemaskine Bing er netop blevet blokeret i Kina, og det sker ifølge internationale medier på direkte ordre fra den kinesiske regering.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Microsofts søgemaskine Bing er nu blokeret i Kina, og dermed lider Microsoft samme skæbne som blandt andet Google og Facebook, hvis tjenester i årevis har været utilgængelige for borgerne i verdens største land.

Det bekræftede Microsoft ifølge Bloomberg onsdag aften.

Bing der blot sidder på 2 procent af det kinesiske søgemaskine-marked har hidtil været tilgængelig i Kina, fordi Microsoft i modsætning til Google har valgt at fjerne søgeresultater, som det kinesiske regime betragter som uønskede.

Ifølge det britiske finansmedie Financial Times sker blokeringen på direkte ordre fra den kinesiske regering.

Eskalerende handelskrig

Det kinesiske tiltag kommer samtidig med en eskalerende handelskrig mellem Kina og USA samt en stigende vestlig mistro mod kinesiske tech-selskaber som Huawei.

Derfor kan det kinesiske tiltag også være ildevarslende nyt for Apple og andre amerikanske tech-virksomheder med store erhvervsinteresser i Kina.

Allerede før jul valgt den kinesiske regering af rasle med sablerne, da den forbød salget af seks udvalgte iPhone-modeller.

Læs også: Kina forbyder salg af iPhone X – og seks andre af Apples populære telefoner

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S