På direkte ordre fra den kinesiske regering: Nu er Microsoft-tjeneste blevet blokeret

Microsofts søgemaskine Bing er netop blevet blokeret i Kina, og det sker ifølge internationale medier på direkte ordre fra den kinesiske regering.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Microsofts søgemaskine Bing er nu blokeret i Kina, og dermed lider Microsoft samme skæbne som blandt andet Google og Facebook, hvis tjenester i årevis har været utilgængelige for borgerne i verdens største land.

Det bekræftede Microsoft ifølge Bloomberg onsdag aften.

Bing der blot sidder på 2 procent af det kinesiske søgemaskine-marked har hidtil været tilgængelig i Kina, fordi Microsoft i modsætning til Google har valgt at fjerne søgeresultater, som det kinesiske regime betragter som uønskede.

Ifølge det britiske finansmedie Financial Times sker blokeringen på direkte ordre fra den kinesiske regering.

Eskalerende handelskrig

Det kinesiske tiltag kommer samtidig med en eskalerende handelskrig mellem Kina og USA samt en stigende vestlig mistro mod kinesiske tech-selskaber som Huawei.

Derfor kan det kinesiske tiltag også være ildevarslende nyt for Apple og andre amerikanske tech-virksomheder med store erhvervsinteresser i Kina.

Allerede før jul valgt den kinesiske regering af rasle med sablerne, da den forbød salget af seks udvalgte iPhone-modeller.

Læs også: Kina forbyder salg af iPhone X – og seks andre af Apples populære telefoner

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics