På trods af spionrygter: Huaweis smartphone-salg slår alle rekorder

I 2018 steg Huaweis smartphone salg med 50 procent, selvom selskabet er blevet udsat for spion-beskyldninger.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Mens der i Danmark og store dele af Vesten bliver set med stigende skepsis på den kinesiske tech-gigant Huawei, så går selskabets smarthphone-salg tilsyneladende strygende.

For ifølge nyhedsbureauet Reuters steg omsætningen i Huwaeis forbruger-division med 50 procent i 2018, og dermed kan selskabet indkassere en rekordhøj omsætning på 52 milliarder dollar, hvilket rundt regnet svarer til 340 milliarder kroner.

Omsætningsfremgangen skyldes ifølge Reuters en massiv efterspørgsel efter selskabets smartphones, og det betyder samtidig, at Huaweis forbrugerdivision nu er det kinesiske selskab, der også producerer netværksteknologi, mest lukrative forretningsområde.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Ramt af spionfrygt

Nyheden kommer samtidig med, at blandt andet USA, Australien og New Zealand har begrænset Huaweis adgang til deres markeder, fordi de frygter, at selskabets netværksudstyr kan udgøre en sikkerhedstrussel.

Eksempelvis har USA direkte advaret sine allierede mod at anvende Huaweis netværksudstyr i deres 5G-net.

I den forbindelse måtte forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) på et samråd tirsdag forklare, at den danske regering ikke har adgang til at udelukke Huawei fra at levere 5G-teknologi til Danmark.

Samtidig kom det onsdag frem, at Banedanmark valgte at annullere en ordre på Huawei-udstyr.

Læs også:
Banedanmark river kontrakt om nyt Huawei-udstyr i stykker

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS