Apples vigtigste producent overvejer at flygte fra Kina

Den store Apple-producent Foxconn overvejer at flytte en del af sin produktion fra Kina til Indien. Det kan gøre Apple mindre sårbare overfor konsekvenserne af en handelskrig mellem USA og Kina.

Artikel top billede

Foxconn Technology Group der står for produktionen af Apples iPhone overvejer nu at flytte sin produktion fra Kina til Indien. Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge den amerikanske avis arbejder chefer hos Foxconn i disse dage på at finde finansiering til nye indiske produktionsfaciliteter, og i den forbindelse planlægger Foxconns ledelse allerede til februar et besøg i Indien, hvor planerne skal granskes nærmere.

Vil gøre Apple mindre sårbar

Vælger Foxconn at flytte sin produktion til Indien vil det samtidig betyde, at Apple vil blive mindre sårbar overfor en optrapning i handelskrigen mellem USA og Kina.

Læs også: På direkte ordre fra den kinesiske regering: Nu er Microsoft-tjeneste blevet blokeret

Forholdet mellem USA og Kina er blevet stadig mere betændt gennem den seneste tid efter, at Huaweis finansdirektør - og datter af selskabets stifter - for nylig blev anholdt i Canada på amerikansk foranledning. Og så sent som onsdag aften valgte den kinesiske regering at blokere for Microsofts søgemaskine Bing i Kina.

Foxconn oplyser til Wall Street Journal at selskabet ikke kommenterer på potentielle kunder eller deres produkter, og en talsperson for Apple Indien afviser ligeledes at udtale sig til det amerikanske medie.

Apple får allerede i dag produceret visse af sine biligere produkter i Kina via producenten Winstron Corp.

Læs også:
Dårligt iPhone-salg får Apple til at skrue ned ansættelses-ræset i Kina

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse