Apples vigtigste producent overvejer at flygte fra Kina

Den store Apple-producent Foxconn overvejer at flytte en del af sin produktion fra Kina til Indien. Det kan gøre Apple mindre sårbare overfor konsekvenserne af en handelskrig mellem USA og Kina.

Artikel top billede

Foxconn Technology Group der står for produktionen af Apples iPhone overvejer nu at flytte sin produktion fra Kina til Indien. Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge den amerikanske avis arbejder chefer hos Foxconn i disse dage på at finde finansiering til nye indiske produktionsfaciliteter, og i den forbindelse planlægger Foxconns ledelse allerede til februar et besøg i Indien, hvor planerne skal granskes nærmere.

Vil gøre Apple mindre sårbar

Vælger Foxconn at flytte sin produktion til Indien vil det samtidig betyde, at Apple vil blive mindre sårbar overfor en optrapning i handelskrigen mellem USA og Kina.

Læs også: På direkte ordre fra den kinesiske regering: Nu er Microsoft-tjeneste blevet blokeret

Forholdet mellem USA og Kina er blevet stadig mere betændt gennem den seneste tid efter, at Huaweis finansdirektør - og datter af selskabets stifter - for nylig blev anholdt i Canada på amerikansk foranledning. Og så sent som onsdag aften valgte den kinesiske regering at blokere for Microsofts søgemaskine Bing i Kina.

Foxconn oplyser til Wall Street Journal at selskabet ikke kommenterer på potentielle kunder eller deres produkter, og en talsperson for Apple Indien afviser ligeledes at udtale sig til det amerikanske medie.

Apple får allerede i dag produceret visse af sine biligere produkter i Kina via producenten Winstron Corp.

Læs også:
Dårligt iPhone-salg får Apple til at skrue ned ansættelses-ræset i Kina

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job