Apples vigtigste producent overvejer at flygte fra Kina

Den store Apple-producent Foxconn overvejer at flytte en del af sin produktion fra Kina til Indien. Det kan gøre Apple mindre sårbare overfor konsekvenserne af en handelskrig mellem USA og Kina.

Artikel top billede

Foxconn Technology Group der står for produktionen af Apples iPhone overvejer nu at flytte sin produktion fra Kina til Indien. Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge den amerikanske avis arbejder chefer hos Foxconn i disse dage på at finde finansiering til nye indiske produktionsfaciliteter, og i den forbindelse planlægger Foxconns ledelse allerede til februar et besøg i Indien, hvor planerne skal granskes nærmere.

Vil gøre Apple mindre sårbar

Vælger Foxconn at flytte sin produktion til Indien vil det samtidig betyde, at Apple vil blive mindre sårbar overfor en optrapning i handelskrigen mellem USA og Kina.

Læs også: På direkte ordre fra den kinesiske regering: Nu er Microsoft-tjeneste blevet blokeret

Forholdet mellem USA og Kina er blevet stadig mere betændt gennem den seneste tid efter, at Huaweis finansdirektør - og datter af selskabets stifter - for nylig blev anholdt i Canada på amerikansk foranledning. Og så sent som onsdag aften valgte den kinesiske regering at blokere for Microsofts søgemaskine Bing i Kina.

Foxconn oplyser til Wall Street Journal at selskabet ikke kommenterer på potentielle kunder eller deres produkter, og en talsperson for Apple Indien afviser ligeledes at udtale sig til det amerikanske medie.

Apple får allerede i dag produceret visse af sine biligere produkter i Kina via producenten Winstron Corp.

Læs også:
Dårligt iPhone-salg får Apple til at skrue ned ansættelses-ræset i Kina

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

AL Sydbank

Afdelingsleder til Finans Systemer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech Lead til udviklingsteam i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job