Apples vigtigste producent overvejer at flygte fra Kina

Den store Apple-producent Foxconn overvejer at flytte en del af sin produktion fra Kina til Indien. Det kan gøre Apple mindre sårbare overfor konsekvenserne af en handelskrig mellem USA og Kina.

Artikel top billede

Foxconn Technology Group der står for produktionen af Apples iPhone overvejer nu at flytte sin produktion fra Kina til Indien. Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge den amerikanske avis arbejder chefer hos Foxconn i disse dage på at finde finansiering til nye indiske produktionsfaciliteter, og i den forbindelse planlægger Foxconns ledelse allerede til februar et besøg i Indien, hvor planerne skal granskes nærmere.

Vil gøre Apple mindre sårbar

Vælger Foxconn at flytte sin produktion til Indien vil det samtidig betyde, at Apple vil blive mindre sårbar overfor en optrapning i handelskrigen mellem USA og Kina.

Læs også: På direkte ordre fra den kinesiske regering: Nu er Microsoft-tjeneste blevet blokeret

Forholdet mellem USA og Kina er blevet stadig mere betændt gennem den seneste tid efter, at Huaweis finansdirektør - og datter af selskabets stifter - for nylig blev anholdt i Canada på amerikansk foranledning. Og så sent som onsdag aften valgte den kinesiske regering at blokere for Microsofts søgemaskine Bing i Kina.

Foxconn oplyser til Wall Street Journal at selskabet ikke kommenterer på potentielle kunder eller deres produkter, og en talsperson for Apple Indien afviser ligeledes at udtale sig til det amerikanske medie.

Apple får allerede i dag produceret visse af sine biligere produkter i Kina via producenten Winstron Corp.

Læs også:
Dårligt iPhone-salg får Apple til at skrue ned ansættelses-ræset i Kina

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS