På direkte ordre fra den kinesiske regering: Nu er Microsoft-tjeneste blevet blokeret

Microsofts søgemaskine Bing er netop blevet blokeret i Kina, og det sker ifølge internationale medier på direkte ordre fra den kinesiske regering.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Microsofts søgemaskine Bing er nu blokeret i Kina, og dermed lider Microsoft samme skæbne som blandt andet Google og Facebook, hvis tjenester i årevis har været utilgængelige for borgerne i verdens største land.

Det bekræftede Microsoft ifølge Bloomberg onsdag aften.

Bing der blot sidder på 2 procent af det kinesiske søgemaskine-marked har hidtil været tilgængelig i Kina, fordi Microsoft i modsætning til Google har valgt at fjerne søgeresultater, som det kinesiske regime betragter som uønskede.

Ifølge det britiske finansmedie Financial Times sker blokeringen på direkte ordre fra den kinesiske regering.

Eskalerende handelskrig

Det kinesiske tiltag kommer samtidig med en eskalerende handelskrig mellem Kina og USA samt en stigende vestlig mistro mod kinesiske tech-selskaber som Huawei.

Derfor kan det kinesiske tiltag også være ildevarslende nyt for Apple og andre amerikanske tech-virksomheder med store erhvervsinteresser i Kina.

Allerede før jul valgt den kinesiske regering af rasle med sablerne, da den forbød salget af seks udvalgte iPhone-modeller.

Læs også: Kina forbyder salg af iPhone X – og seks andre af Apples populære telefoner

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job