Trods stigende kritik så har Skat fuld tiltro til skandale-systemet EFI’s afløser

Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der er en styrelse under skat, slår fast, at de trods hård kritik fra kommunerne har fuld tiltro til den milliarddyre afløser for Skats kuldsejlede EFI-system.

Artikel top billede

Skats nye inddrivelsessystem PSRM, der er af afløseren for det skandaleombruste EFI-system, er blevet mødet med en stigende kritik fra blandet de danske kommuner.

Men nu slår Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der er en af Skats syv nye styrelser, ifølge Version 2 fast, at de er uenige i kritikken og har fuld tillid til det nye system.

”Det er vi ikke enige i. Vi har fået forsimplet lovgivningen, og det gør, at vi nu kan bygge et system, der kan understøtte den gældende lovgivning,« siger Thomas Monefeldt, fagdirektør for forretningsudvikling i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, til Version 2.

Læs også: Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration

Styrelse: Nødvendigt af hensyn til retssikerheden
De danske kommuner har kritiseret det nye PRSM-system for at kræve store tilpasninger af de kommunale it-systemer.

Thomas Monefeld fra Udviklings- og Forenklingsstyrelsen oplyser dog til Version 2, at han anerkender, at de danske kommuner står for en stor opgave med at tilpasse systemerne, men at det er nødvendigt af hensyn til borgernes retssikkerhed.

EFI-system som PSRM skal afløse endte med at kuldsejle og blev endeligt skrottet i 2015.

Det er tidligere blevet vurderet, at det nye system vil komme til at koste i omegnen af 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S