Trods stigende kritik så har Skat fuld tiltro til skandale-systemet EFI’s afløser

Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der er en styrelse under skat, slår fast, at de trods hård kritik fra kommunerne har fuld tiltro til den milliarddyre afløser for Skats kuldsejlede EFI-system.

Artikel top billede

Skats nye inddrivelsessystem PSRM, der er af afløseren for det skandaleombruste EFI-system, er blevet mødet med en stigende kritik fra blandet de danske kommuner.

Men nu slår Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der er en af Skats syv nye styrelser, ifølge Version 2 fast, at de er uenige i kritikken og har fuld tillid til det nye system.

”Det er vi ikke enige i. Vi har fået forsimplet lovgivningen, og det gør, at vi nu kan bygge et system, der kan understøtte den gældende lovgivning,« siger Thomas Monefeldt, fagdirektør for forretningsudvikling i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, til Version 2.

Læs også: Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration

Styrelse: Nødvendigt af hensyn til retssikerheden
De danske kommuner har kritiseret det nye PRSM-system for at kræve store tilpasninger af de kommunale it-systemer.

Thomas Monefeld fra Udviklings- og Forenklingsstyrelsen oplyser dog til Version 2, at han anerkender, at de danske kommuner står for en stor opgave med at tilpasse systemerne, men at det er nødvendigt af hensyn til borgernes retssikkerhed.

EFI-system som PSRM skal afløse endte med at kuldsejle og blev endeligt skrottet i 2015.

Det er tidligere blevet vurderet, at det nye system vil komme til at koste i omegnen af 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S