Trods stigende kritik så har Skat fuld tiltro til skandale-systemet EFI’s afløser

Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der er en styrelse under skat, slår fast, at de trods hård kritik fra kommunerne har fuld tiltro til den milliarddyre afløser for Skats kuldsejlede EFI-system.

Artikel top billede

Skats nye inddrivelsessystem PSRM, der er af afløseren for det skandaleombruste EFI-system, er blevet mødet med en stigende kritik fra blandet de danske kommuner.

Men nu slår Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, der er en af Skats syv nye styrelser, ifølge Version 2 fast, at de er uenige i kritikken og har fuld tillid til det nye system.

”Det er vi ikke enige i. Vi har fået forsimplet lovgivningen, og det gør, at vi nu kan bygge et system, der kan understøtte den gældende lovgivning,« siger Thomas Monefeldt, fagdirektør for forretningsudvikling i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen, til Version 2.

Læs også: Kommuner kræver kompensation: Statens nye kostbare inddrivelsessystem skaber vrede og frustration

Styrelse: Nødvendigt af hensyn til retssikerheden
De danske kommuner har kritiseret det nye PRSM-system for at kræve store tilpasninger af de kommunale it-systemer.

Thomas Monefeld fra Udviklings- og Forenklingsstyrelsen oplyser dog til Version 2, at han anerkender, at de danske kommuner står for en stor opgave med at tilpasse systemerne, men at det er nødvendigt af hensyn til borgernes retssikkerhed.

EFI-system som PSRM skal afløse endte med at kuldsejle og blev endeligt skrottet i 2015.

Det er tidligere blevet vurderet, at det nye system vil komme til at koste i omegnen af 1,1 milliarder kroner.

Læs også:
Nyt inddrivelsessystem til Skat vil koste mere end 1,1 milliard kroner

Annonce

Vallensbæk Kommune

Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Unik System Design A/S

Product Owner – AI-First Property Management

Sydjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank