Oracle kræver milliarder for java-kopiering i Android: Nu trygler Google højesteret om at stoppe den årelange sag

En langstrakt sag om misbrug af Oracles Java-kode i Android kan betyde, at Google skal betale en gigantisk milliard-erstatning. Nu vil Google have den amerikanske højesteret til at stoppe sagen.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Googles moderselskab Alphabet har nu bedt den amerikanske højesteret om at omstøde en kendelse, der sidste år genoplivede en milliard-stor copyright som Oracle har anlagt mod Google.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

I sagen der tog sin start helt tilbage i 2010 bliver Google af Oracle anklaget for, på ulovlig vis at have brugt java-kode i Android-styresystemet.

Google har dog hævdet, at brugen af koden falder ind under den såkaldte 'fair-use'-definition, og dermed er i fuld overensstemmelse med den amerikanske copyright-lovgivning.

Læs også: Google taber kæmpeopgør om Android med Oracle - kan skylde Oracle milliarder af kroner for Java-brug

60 milliarder kroner på spil

Oracle har tidligere krævet, at Google skal betale 9 milliarder dollar - knap 60 milliarder kroner med den aktuelle kurs - i erstatning i retsopgøret, men i 2016 blev Google dog frikendt i sagen.

Sidste år faldt der dog en helt ny kendelse i den langstrakte sag, der denne gang gav Oracle medhold.

Nu afventes der en eventuel fastsættelse af erstatningens størrelse.

Det er den afgørelse som Google henstiller til at den amerikanske højesteret omstøder med henvisning til, at den udgør en potentielt ødelæggende kæberasler mod software-industrien, der kan bremse fremtidig software-innovation.

”Den opdigtede bekymring om innovation dækker over at Google i virkeligheden frygter, at selskabet ikke i fremtiden uhindret vil få adgang til at tjene betydelige summer på at kopiere andre virksomheder originale og værdifulde arbejde,” lyder det fra Oracle-advokat Dorian Daley ifølg Reuters.

Læs også:
Oracle hiver Google i retten igen for at bruge Java i Android: Dommer advarer kamphanerne

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Skåne

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S