Oracle kræver milliarder for java-kopiering i Android: Nu trygler Google højesteret om at stoppe den årelange sag

En langstrakt sag om misbrug af Oracles Java-kode i Android kan betyde, at Google skal betale en gigantisk milliard-erstatning. Nu vil Google have den amerikanske højesteret til at stoppe sagen.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Googles moderselskab Alphabet har nu bedt den amerikanske højesteret om at omstøde en kendelse, der sidste år genoplivede en milliard-stor copyright som Oracle har anlagt mod Google.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

I sagen der tog sin start helt tilbage i 2010 bliver Google af Oracle anklaget for, på ulovlig vis at have brugt java-kode i Android-styresystemet.

Google har dog hævdet, at brugen af koden falder ind under den såkaldte 'fair-use'-definition, og dermed er i fuld overensstemmelse med den amerikanske copyright-lovgivning.

Læs også: Google taber kæmpeopgør om Android med Oracle - kan skylde Oracle milliarder af kroner for Java-brug

60 milliarder kroner på spil

Oracle har tidligere krævet, at Google skal betale 9 milliarder dollar - knap 60 milliarder kroner med den aktuelle kurs - i erstatning i retsopgøret, men i 2016 blev Google dog frikendt i sagen.

Sidste år faldt der dog en helt ny kendelse i den langstrakte sag, der denne gang gav Oracle medhold.

Nu afventes der en eventuel fastsættelse af erstatningens størrelse.

Det er den afgørelse som Google henstiller til at den amerikanske højesteret omstøder med henvisning til, at den udgør en potentielt ødelæggende kæberasler mod software-industrien, der kan bremse fremtidig software-innovation.

”Den opdigtede bekymring om innovation dækker over at Google i virkeligheden frygter, at selskabet ikke i fremtiden uhindret vil få adgang til at tjene betydelige summer på at kopiere andre virksomheder originale og værdifulde arbejde,” lyder det fra Oracle-advokat Dorian Daley ifølg Reuters.

Læs også:
Oracle hiver Google i retten igen for at bruge Java i Android: Dommer advarer kamphanerne

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job