Oracle kræver milliarder for java-kopiering i Android: Nu trygler Google højesteret om at stoppe den årelange sag

En langstrakt sag om misbrug af Oracles Java-kode i Android kan betyde, at Google skal betale en gigantisk milliard-erstatning. Nu vil Google have den amerikanske højesteret til at stoppe sagen.

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Googles moderselskab Alphabet har nu bedt den amerikanske højesteret om at omstøde en kendelse, der sidste år genoplivede en milliard-stor copyright som Oracle har anlagt mod Google.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

I sagen der tog sin start helt tilbage i 2010 bliver Google af Oracle anklaget for, på ulovlig vis at have brugt java-kode i Android-styresystemet.

Google har dog hævdet, at brugen af koden falder ind under den såkaldte 'fair-use'-definition, og dermed er i fuld overensstemmelse med den amerikanske copyright-lovgivning.

Læs også: Google taber kæmpeopgør om Android med Oracle - kan skylde Oracle milliarder af kroner for Java-brug

60 milliarder kroner på spil

Oracle har tidligere krævet, at Google skal betale 9 milliarder dollar - knap 60 milliarder kroner med den aktuelle kurs - i erstatning i retsopgøret, men i 2016 blev Google dog frikendt i sagen.

Sidste år faldt der dog en helt ny kendelse i den langstrakte sag, der denne gang gav Oracle medhold.

Nu afventes der en eventuel fastsættelse af erstatningens størrelse.

Det er den afgørelse som Google henstiller til at den amerikanske højesteret omstøder med henvisning til, at den udgør en potentielt ødelæggende kæberasler mod software-industrien, der kan bremse fremtidig software-innovation.

”Den opdigtede bekymring om innovation dækker over at Google i virkeligheden frygter, at selskabet ikke i fremtiden uhindret vil få adgang til at tjene betydelige summer på at kopiere andre virksomheder originale og værdifulde arbejde,” lyder det fra Oracle-advokat Dorian Daley ifølg Reuters.

Læs også:
Oracle hiver Google i retten igen for at bruge Java i Android: Dommer advarer kamphanerne

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS