Spritnyt Google tiltag vil fjerne vigtige funktioner fra Chrome: Adblocker software kan holde helt op med at fungere

I visse tilfælde vil tredjepartsudvidelser til Chrome helt holde op med at fungere.

Artikel top billede

Søgegiganten Google foreslår at lave grundlæggende om på, hvordan tredjeparts-udvidelser kan tilgå brugernes data.

Rettelserne kan have fatale følger for de såkaldte ’adblockers’.

Når der surfes på nettet kan visse browsere såsom Googles Chrome benytte sig af tredjepartsudvidelser, som blokerer for reklamer på nettet – deraf navnet ’adblocker’ på udvidelserne.

Googles egen Chrome-browser har endda en begrænset adblocker-funktionalitet indbygget, som forhindrer aggresive hjemmesider fra at tilplastre deres indhold med overivrige reklamer.

Søgegiganten lever i midlertidig i stor stil af at sælge annonceplads på nettet.

Det kan indikere, hvorfor selskabet nu foreslår at lave væsentligt om på hvordan Chromium-motorrummet i Chrome-browseren håndterer tredjeparts-udvidelser som adblockere eller tilføjelsesprogrammer der frasorterer uønsket indhold.

Læs også: Danskernes adblockforbrug er steget med 107 procent: 3,4 millioner danskere har installeret en adblocker

En øvre grænse

Kommer forslaget til at slå igennem skal adblocker-software grundlæggende lave om på, hvordan de fungerer.

I stedet for at få adgang til brugernes browsing-historik til at vurdere, hvilke reklamenetværk der skal blokeres, skal udvidelserne i stedet definere regler for hvilket indhold, browseren skal blokere.

I forslaget lægger Google dog en øvre grænse for, hvor mange regler, der kan være i spil: maksimalt 30.000.

En øvre grænse som er for lav i følge flere udbydere af tredjepartsudvidelser, de såkaldte ’extensions’.

Ifølge adblocker-tjenesten Ghostery vil det effektivt afholde adblocker software fra at blokere flere typer indhold, såsom web-trackere.

”Uanset om hvorvidt Google her forsøger at fastholde deres annonceindtægter eller at pådutte deres egne standarder for alle, er det endnu et tilfælde af monopol-misbrug fra selskabet”, lyder det i en officiel udtalelse fra Ghostery, som efterfølgende truer søgegiganten med at anmelde Google for monopolmisbrug.

Fra applikationen uBlocks udviklere lyder det, at det nye tiltag vil gøre, at deres værktøj helt vil holde op med at fungere.

Googles nye forslag kan omvendt fraskære ondsindede udvidelser i at overvåge brugernes færden på nettet, skriver Wired.

Søgegiganten har tidligere været ude og indrømme, at skjulte indstillinger i visse tredjepartsudvidelser gav tredjeparter adgang til blandt andet Gmail-brugernes private e-mail beskeder.

Googles Chrome-browser er ifølge seneste opgørelse fra StatCounter at finde på 62 procent af alle internet-brugeres maskiner, samtidig vil den underliggende Chromium-motor også snart bygges ind i Microsofts Edge-browser til Windows 10, mens den allerede er at finde ombord i Edge til Android.

Se også: Google indrømmer: Skjulte indstillinger giver fremmede mennesker adgang til Gmail-brugernes e-mails

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos